Nawet 15 minut ćwiczeń dziennie przedłuża życie

    komentarze 0   czytano 197

Dzienna, 15 minutowa aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko śmierci o 14 procent, a tym samym zwiększyć długość życia średnio o 3 lata, sugerują nowe badania.

Obecne zalecenia dla dorosłych to co najmniej 150 minut, czyli w sumie 1,5 godziny, aktywności fizycznej w tygodniu. Jednak na podstawie najnowszych badań można stwierdzić że już 15 minut dziennie (ok. 105 minut w tygodniu) również przynosi korzyści zdrowotne.

Do badań zachęcono ponad 400 tyś. osób, których obserwowano przez średnio 8 lat. Na podstawie ich samodzielnego cotygodniowego zgłaszania długości czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną zakwalifikowano ich do jednej z pięciu kategorii: nieaktywny, mała aktywność, średnia aktywność, wysoka lub bardzo wysoka aktywność.


Osoby znajdujące się w grupie o niskiej aktywności wykonywały ćwiczenia przez ok. 92 minuty tygodniowo, czyli prawie 15 minut dziennie. W porównaniu z osobami będącymi w grupie nieaktywnej, osoby o niskiej aktywności fizycznej były o 14 procent mniej narażone na śmierć, o 10 procent rzadziej umierały na raka oraz żyły średnio o 3 lata dłużej.

Każde dodatkowe 15 minut dziennych ćwiczeń poza minimalnymi 15 minutami, zredukowało ryzyko śmierci o 4 procent, a ryzyko zgonów z powodu choroby nowotworowej o 1 procent.

Korzyści płynące nawet z niskiego poziomu aktywności fizycznej odnotowano we wszystkich grupach wiekowych, zarówno u mężczyzn jak i kobiet, oraz u osób z ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej.

„Świadomość, że zaledwie 15 minut dziennych ćwiczeń przez większość dni w tygodniu może znacznie zmniejszyć indywidualne ryzyko zgonu, może zachęcić więcej osób do włączenia niewielkiej ilości aktywności fizycznej w życie”, powiedział dr Anil Nigam i dr Martin Juneau, z Montreal Heart Institute i Universite de Montreal w prowincji Quebec.

Źródło: The Lancet

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków