Pielęgnacja skóry wrażliwej
Ponad połowa populacji stwierdza u siebie wrażliwość i nadwrażliwość skóry, która jest uwarunkowana genetycznie bądź nabyta. Skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych ze względu na zwiększoną przepuszczalność bariery naskórkowej, co wywołuje stany zapalne. Skóra każdego typu może być skórą wrażliwą, tak samo tłusta, jak i sucha, jednak skóra tłusta jest najmniej wrażliwa.
Wrażliwość skóry zaczyna się od uczucia pieczenia, mrowienia, szczypania, ściągania. Dochodzi do tego tendencja zaczerwienień pod wpływem alkoholu, emocji lub czynników klimatycznych.
Jest bardzo trudna w pielęgnacji, gdyż często powiązana jest z skórą alergiczną, atopową, suchą i płytko unaczynioną. Częściej występuje ona u osób z łojotokowym zapaleniem skóry niż u alergików.
Występowanie skóry wrażliwej zależy od karnacji (jasna), okolicy ciała (szyja, dekolt, twarz) i wieku (z wiekiem jest coraz bardziej wrażliwa). Często występuje u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Reaguje alergicznie na większość składników kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych, a także wykazuje obniżoną tolerancję na detergenty i niektóre produkty spożywcze. Reaguje niewłaściwie na działanie czynników zewnętrznych co z kolei niszczy płaszcz lipidowy, który tworzy okluzyjną barierę zapobiegającą utracie wody przez naskórek.
Wrażliwa skóra szybciej się starzeje, gdyż towarzyszy jej spadek kwasu hialuronowego co nasila proces suchości skóry, a czynniki zapalne i wolne rodniki (wydzielanie ich w przypadku wrażliwej skóry jest nasilone) doprowadzają do zwiększonego spadku kolagenu i degradacji włókien elastycznych.
Jak powstaje skóra wrażliwa?
Ciągłe poddawanie skóry działaniu czynników drażniących oraz stosowanie kosmetyków niewłaściwych dla danego typu skóry, sprawia, że skóra nie jest w stanie już się bronić i nieprawidłowa przepuszczalność bariery skórnej nasila się. Uszkodzenie bariery skórnej przez czynniki drażniące ułatwia przenikanie w głąb skóry substancji obcych, prowadzi to do stanu zapalnego (zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk). Proces ten objawia się nadwrażliwością.
Czynniki zaostrzające
– Zanieczyszczenia powietrza
– Konserwanty w pokarmach i napojach
– Pestycydy
– Klimatyzowane pomieszczenia
– Centralne ogrzewanie
– Promieniowanie UVA
– Składniki kosmetyków: konserwanty, substancje zapachowe, barwniki
– Ostre przyprawy
– Używki
– Brak ruchu na świeżym powietrzu
– Niezdrowe odżywanie
– Twarda woda i detergenty
– Syntetyczne materiały
– Stres
– Niewłaściwa pielęgnacja skóry
Cechy skóry wrażliwej
– Naczynia krwionośne w przypadku skóry wrażliwej są często bardzo kruche. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatur lub stresu rozszerzają się.
– Znaczący wpływ na uwrażliwienie się skóry ma nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, jak również solaria, przegrzane i suche pomieszczenia, perfumowane kosmetyki, mróz, wiatr oraz zanieczyszczone powietrze. Obciążenie naturalnego środowiska toksynami ma negatywny wpływ na cerę. Wrażliwa skóra reaguje przesuszeniem i zaczerwieniem na twardą wodę, klimatyzację, sztuczne włókna, detergenty, niektóre składniki kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, kurz i pył. Nasilenie objawów występuje podczas palenia papierosów, picia alkoholu, stresu, stosowania kosmetyków nieodpowiednich dla typu skóry.
– Częściej występuje u osób z jasną, delikatną skórą o typie pigmentacji I lub II.
– Osoby o wrażliwej skórze wykazują podwyższoną skłonność do atopii.
– Uwarunkowana genetyczne lub wywołana wskutek działania czynników drażniących.
– Wrażliwość skóry dotyczy w głównej mierze twarzy, szyi i dekoltu. Rzadziej całego ciała.
– Reakcja skórna na czynniki drażniące jest natychmiastowa i miejscowa. Pojawia się wtedy , gdy szkodliwa substancja – nawet przy małym stężeniu – działa na skórę przez dłuższy czas. Im większe stężenie, tym szybsze zmiany.
Pielęgnacja
Kosmetyki do pielęgnacji skory wrażliwej nie powinny posiadać barwników, konserwantów i substancji zapachowych, należy też unikać środków silnie pieniących się. Powinny być hypoalergiczne, delikatne, o działaniu łagodzącym i neutralnym dla skóry pH. Powinny również zawierać filtry UV, jednak większość filtrów UV ma właściwości drażniące, najbardziej polecane są filtry naturalne (mineralne) zawierające: dwutlenek tytanu, cynku, miki).
Systematyczne stosowanie preparatów przeznaczonych dla skóry wrażliwej skutecznie chroni skórę przed nadmierną utratą wody z naskórka, odbudowuje barierę skórną oraz łagodzi podrażnienia. Kosmetyki te zawierają najczęściej substancje czynne takie jak NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe: oleje z wiesiołka, ogórecznika, migdałów, awokado, kiełków, nasion pszenicy), flawonoidy otrzymywane z zielonej herbaty, lukrecji, miłorzębu, soi, żeń-szeń, gelee royale, spirulinę. Dobrze tolerowane są substancje filmogenne, polisacharydy: kwas hialuronowy, chitosan; NMF (naturalny czynnik nawilżający), witaminy A, C i E (w niskich stężeniach, by nie podrażnić skóry), alantoina, pantenol, gliceryna, wodę termalna, oligoelementy, sole mineralne i skwalen. Peptydy z zielonych alg morskich – blokują w skórze substancje przekazujące informacje odpowiedzialne za wywołanie podrażnień i wrażliwości. Kosmetyki immunomodulujące – przywracają równowagę w funkcjonowaniu układu odpornościowego: jeżówka purpurowa (echinacea), glukan – polisacharyd otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży, oligopeptydy izolowane z cytosolu drożdży.
Korzystnie na skórę wrażliwą wpływają olejki bergamotowy, cytrynowy, różany, neroli oraz cytrynowy.
W przypadku skóry wrażliwej niewskazane jest aplikowanie wielu kosmetyków oraz używanie próbek i częste zmiany kosmetyków. Zaleca się stosowanie aptecznych kosmetyków o sprawdzonej tolerancji.
Preparaty do codziennej pielęgnacji powinny być pozbawione alkoholu, nie powinno się także stosować gruboziarnistych peelingów i peelingów enzymatycznych. Nie należy myć skóry mydłami i chlorowaną lub twardą wodą. Do wycierania należy używać miękkich ręczników. Po każdej kąpieli należy stosować emolienty nawilżające skórę, by przywrócić skórze naturalną równowagę wodno – lipidową.
Skórze wrażliwej mogą pomóc zabiegi naświetlania lampą sollux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny z elementami akupresury, mezoterapia z odpowiednio dobranymi koktajlami substancji czynnych.
LA ROCHE-POSAY TOLERIANE RICHE Kojący krem ochronny
Jest skuteczny i bezpieczny także dla skóry źle znoszącej klasyczne kosmetyki.
Koi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, likwiduje zaczerwienienia, zwiększa elastyczność skóry i hamuje powstawanie wolnych rodników dzięki obecności Wody Termalnej z La Roche-Posay. Ponadto zawiera skwalen, glicerynę, kwas linoleinowy i masło karité.
Cena: ok. 50zł / 40ml
A-Derma, Dermalibour (krem regenerujący – kojący i przeciwzapalny)
Krem regenerujący do twarzy i ciała zalecany w stanach zapalnych skóry. Zawiera pełny wyciag z owsa Avoine Rhealba 3%, tlenek cynku 7%, siarczan cynku 0,1%, siarczan miedzi 0,2%, glicerynę 4%.
Cena: 39 zł / 50 ml
Astellas, Nanobase
Nanocząsteczkowa silnie nawilżająca odżywka do pielęgnacji skóry suchej, bardzo odwodnionej. Zawiera ceramidy i inne niezbędne lipidy.
Zawiera parafinę miękką, wosk karnauba, wazelinę, ceramid – 3, kwas palmitynowy i oleinowy, cholesterol.
Cena:Cena: ok. 28 zł / 30 g