Zdrowie zaczyna się w naszej głowie

    komentarze 0   czytano 0

Z całą pewnością każdy się zgodzi, że we współczesnym świecie nastała moda na zdrowy styl życia. Sformułowanie to przyszło do nas zza oceanu, gdzie eksperci od spraw zdrowia publicznego i szerokie grono naukowców odkryło zalewającą kontynent obu Ameryk i wciąż narastającą falę nadwagi i otyłości oraz wielu innych chorób, które ściśle związane są z nadmiarem masy ciała. Był to czynnik zapalny, który zmotywował naukowców do zmiany ówcześnie panującego trendu w kierunku prozdrowotnego. Wcześniej zaś panowała moda na krągłe, pełne kształty rodem z obrazów Rubensa. Jednak nie okazała się ona dość korzystna dla polityki zdrowotnej państw zza Pacyfiku. Dlatego tez wprowadzono intensywną kampanię mającą na celu zmianę obrazu piękna w oczach ludności w kierunku szczupłych, filigranowych kształtów i lekko chłopięcej sylwetki. Misja naukowców przebiegła pomyślnie, a stworzony przez nich trend rozpowszechnił się na cały świat. Dlatego dziś ze swoistym przekonaniem można stwierdzić, że zapanowała moda na zdrowy styl życia.

Trend fit and healthy uznawany jest teraz jako domena młodych ludzi. Kompleksowe podejście do tego tematu oznacza dbałość o najważniejsze elementy, które według obecnego stanu wiedzy świadczą o i zapewniają dobre zdrowie i wysoką jakość życia. Mowa tu o takich aspektach jak racjonalna, zbilansowana dieta, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna. W XXI wieku do głosu dochodzą także psychologowie, którzy twierdzą, że w szerokiej definicji obejmującej zdrowie znajduje się także dobrostan psychiczny, bez którego nie można mówić o równowadze człowieka. Dlatego też aspekt psychiczny również odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowia.

Jak zadbać o bycie modnym?

To częste pytanie, które zadają sobie szczególnie młodzi ludzie, by być akceptowani w swojej grupie rówieśniczej. Jednakże nie warto podchodzić to tego zagadnienia tylko poprzez perspektywę healthy trendu. Moda to zjawisko, które przemija. A z uwagi na to, że każda zmiana nawyków założeniowych i ugruntowanych w nas przez lata wymaga czasu, podejście te nie da nam możliwości trwałej modyfikacji zachowań zdrowotnych. Dlatego też lepiej potraktować te modę jako świetną motywację do zmian i podjęcia działań w bardzo sprzyjających okolicznościach.

Jak zacząć, czyli gdzie znaleźć swój początek?

Nie jest powiedziane dokładnie, od czego należy zacząć, aby dokonać trwałych i korzystnych zmian w nas samych. Jedni mówią, że najkorzystniejsze na początek zmian, jest zmodyfikowanie swoich zachować żywieniowych w kierunku prozdrowotnych. Do utrwalenia naszych postaw względem żywności, a także zamianę zachowań na odruchy dochodzi się miesiącami. Jest to proces bardzo długotrwały, a jego czas jest bardzo indywidualny. Zależy on mianowicie od postaw wobec żywności, przyzwyczajeń, już obecnych nawyków, a także od otoczenia, które ułatwia lub w niektórych przypadkach uniemożliwia nam dokonanie zmian. Zmiana tryby życia w kierunku aktywnego również ma swoich zwolenników. Przekonują oni, iż jest to najlepsza metoda na uzyskanie szybkich efektów.

Każda zmiana zaczyna się w nas samych
Jednakże trzeba uświadomić sobie, że każda zmiana zaczyna się w głowie. Dlatego też szczególnie psychologowie podkreślają, że najważniejsze w podejmowaniu nowych, obcych do tej pory zadań jest odpowiedni poziom motywacji, a dokładniej mówiąc motywacji wewnętrznej, czyli mającej źródło w nas samych. Nie mniej ważne jest także otoczenie, które umożliwia nam podjęcie owych zmian, nie ważne, czy zaczynamy od diety, czy aktywności fizycznej. Odpowiednia osoba, która będzie nas dopingowała lub też delikatna rywalizacja z innymi osobami, których dotyczy ten problem będzie dodatkowo stymulować nasz ośrodek nagrody i podnosić motywację.
W tym miejscu warto pomyśleć o dodatkowym wsparciu, aby kompleksowo zadbać o nasze efekty. Takie możliwości daje portal DIETMAP.PL, który oferuje smakowite i zdrowe diety skonstruowane we współpracy z dietetykami. DIETMAP.PL posiada szeroki wybór diet, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Dodatkowo, aby ułatwić trzymanie się planu, twórcy DIETMAP.PL przygotowali kompatybilną aplikację na smartfony, dzięki której bez problemu zakupisz wszystkie potrzebne produkty żywnościowe. Jest to bardzo wygodne i znacznie skraca czas. W aplikacji i na stronie masz możliwość udostępniania swoich wyników i postępów, a także delikatnej rywalizacji i wspierania innych użytkowników portalu. Niewątpliwie znacząco pomoże to w dążeniu do szczupłej sylwetki, a także do zdrowia i zadowolenia z siebie.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków