Promienna cera na wiosnę
Pierwsze wiosenne promienie słońca mobilizują nas do intensywnej pielęgnacji cery. Po zimie skóra jest zwykle zszarzała, podrażniona i przesuszona, dlatego chętniej odwiedzamy salony kosmetyczne i poddajemy się zabiegom upiększającym.
Złuszczanie
Początek wiosny to doskonały okres by poddać się peelingom chemicznym czy mikrodermabrazji, które rozświetlą, zmniejszą rozszerzone pory, zredukują wydzielanie sebum, zwiększą absorpcję aplikowanych składników aktywnych i ujednolicą koloryt skóry. W zależności od potrzeb skóry wykonuje się łagodny peeling kawitacyjny, migdałowy lub oxybrazję bądź intensywny peeling kwasem glikolowym. Złuszczanie poprawi ukrwienie skóry oraz jej zdolności regeneracyjne, pobudzi do wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych oraz zredukuje przebarwienia. Należy pamiętać aby tydzień przed planowanym zabiegiem złuszczania naskórka nie stosować chemicznych kremów do depilacji, elektrolizy, woskowania, szorstkich gąbek, szczoteczek do czyszczenia twarzy, żelów i kremów peelingujących do twarzy. W niektórych przypadkach można łączyć mikrodermabrazję z peelingiem chemicznym. Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji można zaaplikować powierzchowny peeling chemiczny (np. 20-35% AHA). Złuszczanie warstwy rogowej naskórka i przygotuje skórę na przyjęcie aktywnych substancji, które ją zregenerują po okresie zimowym. Po zabiegu złuszczania zalecane jest nałożenie na skórę ampułki i maski nawilżającej lub maski tlenowej, która dzięki działaniu tlenu niszczy bakterie beztlenowe biorące udział w patogenezie trądzika.. Po stosowaniu zabiegów złuszczających należy używać filtrów słonecznych o wysokim stopniu protekcji. W czasie kuracji kwasami AHA oraz dwa tygodnie po zabiegu nie należy się opalać i kąpać w chlorowanej wodzie. Natomiast po zabiegu mikrodermabrazji należy unikać opalania i kąpieli w chlorowanej wodzie przez 48 godzin od zabiegu.
Zrogowaciały naskórek możemy usuwać także sami w domu, stosując do tego odpowiedni dla rodzaju cery peeling. Dla cery wrażliwej nadaje się peeling enzymatyczny który jest najłagodniejszy.
Maski i ampułki
W okresie wiosennym szczególnym powodzeniem cieszą się zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające, dotleniające i uelastyczniające, które dzięki synergistycznemu połączeniu substancji czynnych są bardzo skuteczne. Wstępem do zabiegu jest zwykle demakijaż, peeling i masaż twarzy (jeśli nie ma przeciwwskazań) np. na ampułce, który pobudza mikrokrążenie, udrażnia kanały łojowe, przyśpiesza proces rogowacenia i regeneracji oraz poprawia dotlenienie i uelastycznienie skóry. Dzięki masażowi możliwa jest głębsza penetracja składników aktywnych w głąb skóry. W trakcie zabiegu pielęgnującego skórę twarzy, szyi i dekoltu zwykle nanosi się ampułkę zawierającą skoncentrowane składniki i wykonuje sonoforezę w celu zwiększenia zdolności skóry do wchłaniania produktu. W gabinetach kosmetycznych dostępne są różne ampułki w zależności od potrzeb skóry. Następnym etapem jest zabieg z użyciem maski kosmetycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb skóry.
• Maski nawilżające są odpowiednie dla każdego rodzaju cery, błyskawicznie likwidują uczucie ściągania i spłycają zmarszczki.
• Maski oczyszczające służą do usuwania zrogowaciałego naskórka, oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i łoju, poprawiają koloryt skóry.
• Maski liftingujące używane są w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek. Poprawiają owal twarzy, usuwają oznaki zmęczenia. Nadają się na specjalne okazje, pod makijaż.
• Maski kolagenowe poprawiają napięcie i elastyczność skóry, wzmacniają skuteczność wprowadzanych preparatów, hamują transepidermalne parowanie wody.
• Maska termiczno – modelująca (termolit) intensywnie odżywia skórę, poprawia koloryt skóry, nawilżenie i elastyczność. osiąga temperaturę około 42 stopni. Dzięki temu składniki odżywcze wnikają głębiej w skórę. Przed jej nałożeniem konieczne jest naniesienie na skórę aktywnych składników. Po zabiegu skóra jest dotleniona, napięta, dobrze nawilżona i odżywiona.
W fazie końcowej zabiegu na skórę nanosi się odpowiedni krem.
Biorewitalizacja
Doskonałe efekty przynosi zabieg mezoterapii bezigłowej, która wykorzystuje zjawisko elektroporacji, dzięki czemu można uzyskać zwiększoną przepuszczalność warstwy rogowej i błony komórkowej poprzez działanie pola elektrycznego. Efekt mezoterapii uzależniony jest przede wszystkim od substancji jakie zostaną wykorzystane do zabiegu.
Odpowiednio skomponowane substancje odżywcze rewitalizują skórę, pobudzając jej naturalne zdolności regeneracyjne, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a także usprawniają mikrokrążenie. Chcąc osiągnąć oczekiwany efekt stosujemy odpowiedni preparat.
Idealnym zabiegiem w okresie wiosennym jest również Cryopeel, w którym połączone są dwie techniki umożliwiające uzyskać optymalne efekty. W trakcie zabiegu przeprowadza się peeling Glykopeel i krioterapię przy zastosowaniu aparatu Cryolift. Gwałtowne oziębienie skóry zwiększa mikrokrążenie, dotlenienie i zwiększa penetrację składników aktywnych. Skóra odzyskuje elastyczność, jędrność.Ujędrnia skórę twarzy, szyi i dekoltu, unosi opadające policzki, w znaczny sposób zmniejsza tzw. chomiki. Peeling wygładza drobne i średnie zmarszczki, wyrównuje niedoskonałości skóry, zwęża pory, odświeża skórę. Zmniejsza przerośniętą warstwę rogową oraz poprawia mikrokrążenie, dzięki temu zwiększa penetrację składników aktywnych zawartych w żelu do Croliftu. W zabiegu wykorzystuje się preparaty zawierające wyciąg z kawioru, cząsteczki frakcjonowanego trójpeptydu kolagenu, który wykazuje działanie silnie nawilżające oraz intensywnie regenerujący skórę kompleks polirewitalizujący stanowiący bombę składników odżywczych.
Pielęgnacja domowa
Wiosną stosuje się kosmetyki o lżejszej konsystencji niż zimą, m.in. kremy nawilżające. Unika się podkładów o gęstej konsystencji, które utrudniają skórze proces wydzielania. W tym okresie zalecana jest również szczególna ochrona przed promieniami UV. Preparaty kosmetyczne stosowane na skórę wiosną powinny zawierać wyselekcjonowane substancje aktywne, które nie tylko nawilżają skórę, ale również doskonale ją pielęgnują m.in. witaminy A, C i E, pantenol, prowitaminy, kwas hialuronowy, mikroelementy, aminokwasy, fitosterole czy też fitohormony, które mogą wywierać korzystny wpływ na procesy metaboliczne komórek skóry.
Dieta
Aby cieszyć się promienną cerą nie zapominaj o zdrowej diecie. Wprowadź do niej więcej owoców i warzyw oraz produktów bogatych w witaminy z grupy B. Warzywa (surowe lub duszone) oraz świeże owoce są źródłem błonnika, który usprawnia trawienie oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, które mogą być przyczyną tłustej cery. Zawarta w owocach i warzywach witamina C ma wpływ na procesy keratolityczne, przyśpieszając gojenie się wyprysków. Witaminy z grupy B znajdujące się w jajkach, produktach pełnoziarnistych, w chudym mięsie, usprawniają procesy trawienia oraz pomagają w polepszeniu kondycji skóry, włosów i paznokci.
Aktywność
Ważny jest również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Dzięki tym zbiegom skóra będzie w doskonałej kondycji.