Pielęgnacja skóry tłustej

    komentarze 0   czytano 1646

tłusta skóra

Cechą charakterystyczną dla cery tłustej jest zgrubiały naskórek, skłonność do powstawania zaskórników oraz rozszerzone pory. Skóra tłusta jest silnie błyszcząca, w kolorze ziemistym oraz słabo ukrwiona.

Powstaje na wskutek nadczynności gruczołów łojowych i wbrew powszechnej opinii nie dotyczy tylko nastolatków, również dorosłe kobiety mogą mieć cerę tłustą.


Osoby z tłustą skórą mają mniej kwasu linolowego, od którego uzależnione jest prawidłowe rogowacenie naskórka, jego niedobór objawia się przerostem warstwy rogowej i zaburzonym procesem złuszczania naskórka.

Nadmierne wydzielanie łoju, czyli łojotok może być podłożem łojotokowego zapalenia skóry lub trądziku. Skóra jest najbardziej przetłuszczona w miejscach gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych (twarz, plecy, dekolt, szyja). Proces powstawania łoju zachodzi w komórkach gruczołów łojowych, w których magazynują się kropelki tłuszczu a jądra komórek ulegają rozpadowi. Powstały produkt złożony z tłuszczu i pozostałości komórek to właśnie łój. Ma ona znaczący wpływ na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia warstwy rogowej. Tworzy na powierzchni skóry okluzyjną barierę zapobiegającą utracie wody przez naskórek, a także wchodzi w skład ochronnego płaszcza lipidowego. Jednym z jego zadań jest utrzymanie kwaśnego pH skóry, co stwarza niedogodne warunki dla rozwoju i bytowania bakterii chorobotwórczych.

Wygląd skóry poprawia się latem z powodu upłynnienia łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu nie blokuje on porów i łatwiej się wydostaje na powierzchnię skóry. Jednak nadmiar słońca wzmaga łojotok, dlatego zaleca się umiarkowaną ekspozycję na słońce. Natomiast zimą niska temperatura może pobudzać gruczoły łojowe do zwiększenia ilości wydzielanego łoju.

Tłusta cera przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, z tego powodu wykazuje dużą skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Nadmierne wydzielanie sebum oraz nadmierna keratynizacja naskórka są przyczyną powstawania zaskórników. W efekcie dochodzi do zatkania ujść gruczołów łojowych, co z kolei sprzyja tworzeniu się warunków sprzyjających rozwojowi bakterii beztlenowych wewnątrz gruczołu i w jego przewodzie wyprowadzającym. Proces ten prowadzi do powstania wyprysku ropnego.

Rozwojowi bakterii sprzyjają zawarte w kosmetykach: lanolina, olej sezamowy, kwas stearynowy, mirystynian izopropylowy, siarczan sodu, siarka, oleje mineralne, wazelina, woski, większość olejów roślinnych.

Zaletą tłustej skóry jest to, że w wieku podeszłym nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Nie tworzą się na niej płytkie zmarszczki mimiczne, ale za to pojawiają się bruzdy i głębokie zmarszczki szczególnie na policzkach, przy ustach w okolicy bruzdy nosowo-wargowej.

Skóra tłusta u nastolatek przechodzi zwykle w mieszaną, a u kobiet często w suchą lub normalną, szczególnie około 30 roku życia.

PRZYCZYNY

Na zwiększone wydzielanie łoju mają wpływ hormony o działaniu androgennym i estrogennym, stres, zaburzenia układu trawiennego, a także skłonność dziedziczna. Aktywność gruczołów wzrasta w przypadku nadmiernego wydzielania progesteronu i testosteronu u kobiet.

WPŁYW ODŻYWIANIA

odżywianie a cera

Produkty, których warto unikać

• margaryny i produkty masłopodobne oraz oleje rafinowane, majonezy kupne
• produkty smażone na uniwersalnych olejach
• cukier
• przetworzone węglowodany
• napoje gazowane
• ocet i przetwory octowe, musztarda i keczup
• alkohol
• mleko UHT, desery mleczne, topione i żółte sery

Węglowodany zawarte w czekoladzie, cukierkach, lodach, bułkach itd. podnoszą poziom glukozy we krwi, co wzmaga wydzielanie insuliny, która podnosi poziom testosteronu w organizmie. Natomiast wzrost poziomu testosteronu pobudza gruczoły łojowe do zwiększenia ilości wydzielanego łoju.

Niewystarczająca ilość czystej wody i tlenu powoduje, że organizm nie jest zdolny do przekształcenia wszystkich substancji odżywczych.

Produkty wysokoprzetworzone, zawierające duże ilości sztucznych dodatków wpływają na powstawanie niedoskonałości. W trakcie trawienia tych produktów w przewodzie pokarmowym wytwarza się duża ilość związków wydalanych z organizmu przez skórę. Efektem jest nasilenie pracy gruczołów łojowych oraz zbytnie wydzielanie łoju.

Sól i związki sodu, wydalane z organizmu przez skórę wraz z potem, powodują wystąpienie nacieków zapalnych, wysięków i tworzą ropne stany zapalne. Sól powoduje powstawanie zaskórników utajonych.

Tłuszcze zwierzęce, fast foody wpływają niekorzystnie na stan cery, dlatego powinny być wyeliminowane z diety.

Aby poprawić wygląd skóry należy spożywać

• kefir, jogurt, naturalną maślankę, zsiadłe mleko
• świeże ryby, mięso z kurczaka, indyka
• jaja wiejskie w każdej postaci
• warzywa (surowe lub duszone) oraz świeże owoce są źródłem błonnika, który usprawnia trawienie oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, które mogą być przyczyną tłustej cery. Zawarta w owocach i warzywach witamina C ma wpływ na procesy keratolityczne, przyśpieszając gojenie się wyprysków.
• domowe kiszonki bez dodatku cukru
• kasze: gryczana, amarantus, jaglana
• makarony z mąki razowej
• pieczywo na zakwasie
• orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik
• rośliny strączkowe
• olej lniany, olej z wiesiołka, oleje tłoczone na zimno
• ocet jabłkowy

Warzywa (surowe lub duszone) oraz świeże owoce są źródłem błonnika, który usprawnia trawienie oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, które mogą być przyczyną tłustej cery. Zawarta w owocach i warzywach witamina C ma wpływ na procesy keratolityczne, przyśpieszając gojenie się wyprysków.

Cynk reguluje wydzielanie łoju a siarka przyśpiesza gojenie wyprysków, wysuszając lekko skórę. Ich źródłem jest fasola, ryby, kiełki, owoce morza, pestki dyni, chude mięso.

Witaminy z grupy B znajdujące się w jajkach, produktach pełnoziarnistych, w chudym mięsie, usprawniają procesy trawienia oraz pomagają w polepszeniu kondycji skóry, włosów i paznokci.

PIELĘGNACJA

pielęgnacja skóry tłustej

Cera tłusta jest bardzo wymagająca i potrzebuje kompleksowej pielęgnacji. Celem odpowiedniej pielęgnacji jest zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulacja wydzielania łoju przez gruczoły łojowe, poprawa ukrwienia, głębokie nawilżenie oraz likwidacja zaskórników. Nieodpowiednie preparaty kosmetyczne, działające zbyt agresywnie mogą zakłócić równowagę płaszcza lipidowego, naruszyć jej kwaśny odczyn oraz nadmiernie odtłuścić skórę. Jeśli nastąpiłoby zakłócenie równowagi płaszcza lipidowego, skóra tłusta mogłaby się przeistoczyć w odwodnioną lub trądzikową. Kosmetyki nie mogą być zbyt okluzyjne i komedogenne, ich faza tłuszczowa nie może przekraczać 30% zawartości kremu.
Maski do cery tłustej powinny być na bazie soli glinu, ekstraktów ziołowych i glinek

Podstawą pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie cery. Substancje myjące powinny mieć pH kwaśne lub neutralne (4,5 – 5,5). Polecane są preparaty do pielęgnacji cery tłustej regulujące produkcję sebum, zapobiegające stanom zapalnym a jednocześnie delikatnie nawilżające. Preparaty te powinny także zmatowić błyszczące partie i nadać skórze ładny koloryt.

Aby odpowiednio oczyścić tłustą skórę, należy regularnie korzystać z usług salonu kosmetycznego. Wykwalifikowana kosmetyczka umiejętnie oczyści skórę z zaskórników a przy użyciu aparatu do d’Arsonvalizacji zdezynfekuje skórę. Na tak przygotowaną skórę nakładana jest ampułka do cery łojotokowej a następnie maska np. algowa. Zabieg ten redukuje stany zapalne, łojotok oraz działa antybakteryjnie. W gabinecie kosmetycznym oferowane są również inne zabiegi oczyszczające, normalizujące i złuszczające m.in.:
• mikrodermabrazja
• peeling kawitacyjny
• zabiegi borowinowe
• zabiegi kwasami AHA
• peeling migdałowy
• zabiegi z użyciem lampy solux z niebieskim filtrem
• zabiegi IPL (w przypadku trądziku)

Przy tłustej skórze należy unikać tłustych kremów. Do pielęgnacji najlepsze są kremy i emulsje nawilżające o działaniu matującym, które jednocześnie regulują wydzielanie gruczołów łojowych, działają antyseptycznie i ściągająco. Składnikami kremów do pielęgnacji skóry tłustej są: kwasy tłuszczowe (NNKT), N-acetylometionina i N-acetylocysteina, kaolin, propolis, witaminy i olejki eteryczne.

Dobre efekty daje stosowanie raz w tygodniu peelingu enzymatycznego lub z użyciem namoczonych uprzednio płatków owsianych oraz maseczek algowych, borowinowych lub ziołowych (fiołek trójbarwny, skrzyp, pokrzywa, szałwia, rumianek). Korzystne jest również stosowanie olejków eterycznych przeznaczonych dla cery tłustej (z drzewa herbacianego, cytrynowy, rozmarynowy, jałowcowy, sandałowy, geraniowy) wiele olejków eterycznych powoduje zmniejszenie wydzielania gruczołów łojowych i potowych

Cera tłusta nie znosi ciężkich pudrów i podkładów. Należy dobierać je zgodnie z przeznaczeniem. Podkłady powinny zawierać w składzie cząsteczki pochłaniające nadmiar sebum. Osoby z przetłuszczającą cerą powinny stosować wyłącznie pudry sypkie, które nie zatykają porów i absorbują sebum.

Kosmetyki do cer tłustych powinny wykazywać działanie ściągające, antyseptyczne, przeciwłojotokowe, absorbujące nadmiar łoju, regenerujące i matujące. W aptekach i gabinetach kosmetycznych znajdziemy duży wybór żeli, toników, kremów, maseczek do pielęgnacji cery tłustej. W ich składzie powinny się znajdować: ekstrakty z rumianku, który działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, odkażająco zmiękczająco i delikatnie ściągająco. Ekstrakty z szałwi, nagietka, rozmarynu, kory dębu i oczaru wirginijskiego.

Tonizacja

Toniki bezalkoholowe, preparaty z alkoholem dają efekt odwrotny do zamierzonego. Płyny zakwaszające, keratolityczne, np. z AHA, kwasem salicylowym 2-4%. Polecane są płyny o działaniu odkażającym i ściągającym.

Biomaris – Young Line – Cool cleansing tonic – tonik antybakteryjny do cery tłustej i zanieczyszczonej

Biomaris - Young Line - Cool cleansing tonic - tonik antybakteryjny

Odświeża, chłodzi i redukuje wydzielanie sebum. Zapobiega powstawaniu wyprysków. Nie podrażnia i nie wysusza skóry.
Składniki aktywne: woda morska, wyciąg z alg, kwas salicylowy, cynk, bisabolol, niacynamid, oczar wirginijski.

Cena: 37 zł

Matowienie i ściąganie porów

Algi, hamamelis, ekstrakt z malwy, glinki, cynk.


Lancome – Pure Focus T-Zone – żel matujący

Lancome - Pure Focus T-Zone - żel matujący

Żel zawiera specjalną formułę silnie matującą. Skóra jest świeża, czysta i zdrowa, zachowuje elastyczność i nawilżenie bez świecenia się.
Zwęża i zmniejsza widoczność porów, zapobiega powstawaniu wyprysków.

Cena: 109 zł

Normalizacja pracy gruczołów łojowych

Algi, preparaty drożdżowe, skrzyp polny, krwawnik, jeżówka purpurowa, kora chinowa, wyciągi roślinne z rukwi, nasturcji, dyni, fiołka trójbarwnego, brzozy, witaminy B6 – pirydoksyna i B8 – biotyna, lit.

PURE BALANCE, Declare – Żel redukujący wydzielanie sebum i zwężajacy pory

declare

Lekki, beztłuszczowy żel zmniejsza o 15% wydzielanie sebum po 8 tygodniach stosowania oraz o 60% zwęża średnicę porów. Likwiduje świecenie a natychmiastowe naprężenie skory powoduje zamknięcie porów i wygładzenie jej powierzchni.
Substancje czynne: żel beztłuszczowy, wyciąg z drożdży, huba (Fomes offi cinalis), panthenol.

Cena:103 zł

Efekt przeciwzapalny, antybakteryjny

Azulen, bisabolol, manuka, eukaliptus, szałwia, pokrzywa, glinki, sole cynku: glukonian, mleczan, siarczan, pidolat, undecylenian, sole miedzi połączone z solami cynku, chlorheksydyna, triclosan, piroctone olamine, climbazole, łopian, witamina B5 – kwas pantotenowy, alantoina, wyciąg z korzenia lukrecji – kwas glikoretynowy, nagietek, dziurawiec.

Zmniejszanie zgrubiałej warstwy rogowej

Kwasy AHA, peelingi enzymatyczne, mocznik, retinol, kwas salicylowy, jabłkowy, mlekowy, glikolowy.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków