Sauna poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na serce

    komentarze 0   czytano 173

Ciepło w saunie nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale także pomoże Twojemu sercu.
Osoby z przewlekłą niewydolnością serca, które korzystały z sauny pięć razy w tygodniu przez trzy tygodnie, potrafiły wykonać większą ilość ćwiczeń. Sauna wpłynęła także na poprawę funkcjonowania ich serca.


Tymczasem, neurony, które podczas pobytu w saunie uwalniają serotoniny (hormon szczęścia), powodują że przebywanie w saunie jest niezwykle przyjemne.

Niewydolność serca występuje, gdy serce nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości krwi do organizmu. Najczęściej występującymi klinicznie objawami niewydolności serca jest osłabienie i łatwe męczenie (pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego). Bardzo charakterystyczna jest duszność (subiektywne uczucie braku tchu) pojawiająca się w czasie wysiłku, a w bardziej zaawansowanej postaci również w spoczynku i podczas snu.

W badaniach wzięło udział 41 ochotników z niewydolnością serca. Uczestnicy badań korzystali z sauny 5 razy w tygodniu, każdorazowo po 15 minut. Po wyjściu z sauny badani owijali się ręcznikiem, który pozwalał przez pół godziny utrzymać temperaturę ciała o stopień wyższą niż normalna.
Okazało się, że systematyczny pobyt w saunie zwiększa zdolność serca do pompowania krwi, jednocześnie poprawił wydolność fizyczną uczestników, którzy byli w stanie przejść od 337 do 379 metrów w ciągu 6 minut. Naukowcy z Uniwersytetu Toyama w Japonii zauważyli również poprawę funkcji śródbłonka – błony wyściełającej wnętrze serca. Śródbłonek uwalnia substancje kontrolujące kurczenie się naczyń krwionośnych oraz krzepnięcie. Odkryli także, zwiększoną ilość komórek progenitorowych śródbłonka – dorosłych komórek macierzystych, które mają zdolność przekształcania się w komórki śródbłonka.

Przeprowadzono również badania na szczurach, u których sztucznie wywołano zawał serca. Po upływie 4 tygodni wystawiania szczurów do sauny, okazało się że ich serca były w lepszym stanie niż szczurów z grupy kontrolnej. Ponadto podniósł się poziom śródbłonkowego enzymu, który reguluje ciśnienie krwi i rozwój nowych naczyń krwionośnych.

Mimo, że osobom z niewydolnością serca nie zaleca się korzystania z sauny, pojawiły się opinie, że może ona przynieść korzyści. Jednak korzystanie z sauny przez osoby chore powinno się odbywać pod nadzorem lekarza – zastrzegają specjaliści.

Źródło: newscientist.com

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków