Powierzchowne peelingi chemiczne w leczeniu trądziku w fazie aktywnej

    komentarze 1   czytano 487

Powierzchowne peelingi chemiczne są popularnym zabiegiem w gabinecie dermatologicznym czy kosmetologicznym ze względu na dobre efekty terapeutyczne bez ryzyka znacznego podrażnienia skóry. Zabiegi te są dobrze tolerowane przez pacjentów i nie wykluczają z życia zawodowego lub towarzyskiego.


Cera łojotokowa i trądzik to jedne z najczęstszych wskazań do peelingu chemicznego.

Główne mechanizmy patofizjologiczne sprzyjające powstaniu trądziku to zaburzenia w wytwarzaniu łoju, różnicowanie nabłonka mieszków włosowych, proliferacja keratynocytów, które w efekcie prowadzą do zablokowania ujść mieszków włosowych i rozwoju zmian trądzikowych. Dochodzi również do odpowiedzi immunologicznej wywołanej częściowo przez bakterie trądzikowe co przyczynia się do powstania stanów zapalnych.

Peelingi chemiczne ze względu na właściwości eksfoliacyjne i przeciwzapalne, wspomagają farmakologiczne leczenie trądziku. Mechanizm peelingu przyśpiesza złuszczanie naskórka co z kolei prowadzi do usunięcia zrogowaciałych mas blokujących ujścia gruczołów łojowych i przeciwdziała tworzeniu się mikrozaskórników. Peelingi chemiczne zwężają rozszerzone pory oraz zmniejszają ilość wydzielanego łoju. Poprzez zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka ułatwiają penetrację leków stosowanych miejscowo co ma szczególne znaczenie w farmakologicznym leczeniu trądziku.

Najskuteczniej w leczeniu trądziku i tłustej skóry działają serie zabiegów z użyciem peelingu chemicznego. Pojedyncze zabiegi poprawią stan skóry jednak w wielu przypadkach efekt będzie mało zauważalny. Wyższą skuteczność peelingu chemicznego uzyska się w przypadku zmian trądzikowych o charakterze zapalnym i niezapalnym niż przy zmianach guzkowo-torbielowatych. Trądzik o odmianie guzkowo-torbielowatej o wiele wolniej odpowiada na leczenie powierzchownym lub średnio głębokim peelingiem. Najszybciej zadziała na trądzik zaskórnikowy.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii może dojść do zaostrzenia zmian o charakterze grudek i krost, jednak wraz z kontynuacją leczenia peelingiem zmiany ulegają redukcji.

Peeling kwasem glikolowym poprawia fakturę skóry i zwęża pory natomiast na zmniejszenie produkcji łoju lepiej wpływa kwas pirogronowy. Przebarwienia potrądzikowe można skuteczniej rozjaśnić kwasem salicylowym szczególnie w przypadku osób o ciemniejszej karnacji, pomocny jest również kwas migdałowy, glikolowy i leczenie skojarzone z kwasem azelainowym, retinoidami.

Peeling chemiczny jest skuteczny w leczeniu:
– trądziku zaskórnikowego
– trądziku osób dorosłych
– trądziku z zadrapania
– przebarwień pozapalnych
– blizn zanikowych
– rozszerzonych porów
– łojotoku

Źródło: Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków