Pielęgnacja cery naczynkowej

    komentarze 3   czytano 2655

Coraz więcej kobiet w różnym wieku ma problem z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Skłonność do powstawania teleangiektazji powstaje już w dzieciństwie, a po 20 roku życia rozszerzone naczynka zaczynają być widoczne. Najczęściej pojawiają się po ukończeniu 30 lat a problem nasila się w okresie menopauzy. Skóra naczyniowa jest często płytko unaczyniona, o obfitej sieci naczyniowej z wysokim stopniem wypełnienia naczyń krwią.


Pierwszym objawem jest zaczerwienienie, które początkowo ustępuje ale z biegiem czasu utrwala się.
Kruche naczynka są bardziej przepuszczalne co powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji pojawia się na skórze rozlany rumień oraz uczucie pieczenia. Z czasem kruche naczynka nie wytrzymują ciśnienia krwi i zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady – teleangiektazje. Nadwrażliwość i kruchość naczyń to czynniki sprzyjające powstaniu trądzika różowatego.

Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które są widoczne przez naskórek w postaci czerwonych „pajączków”. W niektórych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie dając obraz jednorodnego zaczerwienienia. Odmianą teleangiektazji występujących na nogach są wenektazje czyli rozszerzenia żylakowate.

Cera naczynkowa charakteryzuje się zaczerwieniem w okolicy policzków, nosa i brody, wskutek gwałtownego rozszerzania i kurczenia naczyń włosowatych pod wpływem bodźca.

Przyczyną pękania naczynek mogą być czynniki dziedziczne ale również istotny wpływ mają estrogeny. Stosowanie niektórych środków hormonalnych oraz antykoncepcyjnych zawierających estrogeny sprzyja powstawaniu objawów.

Rumień pojawia się na skutek zmiany temperatury, zdenerwowania, picia mocnej herbaty, kawy, alkoholu, ostrych przypraw, a także pod wpływem zjedzenia gorącego posiłku.

Najbardziej niekorzystnie na naczynia wpływa niska temperatura z jednoczesnym silnym działaniem promieni słonecznych. Skóra często wtedy reaguje długotrwałym rumieniem, pieczeniem, swędzeniem a czasem opuchlizną.

Przyczyny powstania rozszerzonych naczynek:
– czynniki dziedziczne
– wpływ estrogenów (antykoncepcja hormonalna)
– menopauza
– pękanie naczynek nasila się u alergików
– nadciśnienie tętnicze
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia
– delikatna, wrażliwa cera o płytkim unaczynieniu
– nerwice naczyniowe

Czynniki nasilające rozszerzanie naczyń:
– duże wahania temperatur
– przewlekła ekspozycja na słońce
– częste korzystanie z solarium
– wiatr
– duża wilgotność
– stosowanie laserów biostymulujacych
– długotrwałe stosowanie miejscowo sterydów
– stosowanie preparatów kosmetycznych zawierających alkohol

Pielęgnacja domowa:
• Kosmetyki powinny zawierać składniki wzmacniające, kojące, łagodzące jak i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych: krzem, kasztanowiec, bluszcz, alantoina, pantenol, arnika, witamina C, K, E, P, hamamelis, algi, rumianek, wyciąg z drzewa różanego, geranium, róży, olej słonecznikowy, z zarodków pszenicy, bioflawonoidy, rutyna, hesperydyna (np. z głogu, owoców cytrusowych, liści tataraku), ogórek.
• Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, bioflawonoidów.
• Zrezygnowanie z gorącej wody do mycia twarzy, powinna być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka.
• Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i z rozszerzonymi naczynkami. Przy takiej cerze dobrze sprawdzają się płyny micelarne i mleczka do demakijażu.
• W zimie konieczna jest odpowiednia ochrona skóry twarzy – kremy ochronne, półtłuste, a nawet tłuste.
• Zabronione jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol etylowy, aceton, mentol, kwasy owocowe i retinol, ponieważ nasilają zaczerwienienie.
Profilaktyka:
• Unikanie ostrych i kwaśnych potraw i napojów, alkoholu, mocnej kawy, herbaty.
• Dieta bogata w witaminy: B2, PP, C
• Stosowanie kremów ochronnych z filtrami (UVA i UVB)
• Unikanie gorących kąpieli, ostrożne korzystanie z sauny, intensywnych masaży, unikania przegrzania, solarium, słońca, depilacji ciepłym woskiem.
• Unikanie preparatów silnie perfumowanych, toników alkoholowych, peelingów gruboziarnistych, kosmetyków z miodem i aloesem, oraz kosmetyków z konserwantami, które mogłyby podrażnić wrażliwą skórę.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym:
– naświetlanie soluxem – niebieski filtr
– galwanizacja – anodą
– jonoforeza – z witaminą C i wapniem
– galwanokaustyka
– elektroliza
– termoliza
– metoda Blend (połączenie elektrolizy i termolizy)
– drenaż limfatyczny
– delikatny masaż
– elektrokoagulacja
– skleroterapia (nogi) – wstrzykiwanie w miejsce, w którym powstały teleangiektazje bezbarwnego leku – Polidocanolu
– kriochirurgia (zastosowanie podtleneku azotu lub azotu ciekłego)
– laserowe zamykanie naczynek
– zabieg łagodzące i wzmacniające kruche naczynka
– ultradźwięki

Efekt każdego zabiegu zależy od jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian oraz doświadczenia i wprawnej ręki specjalisty wykonującego zabieg.

Można zastosować w pielęgnacji cery naczynkowej również olejki eteryczne (pietruszkowy, różany, neroli, rumiankowy) oraz ekstrakty roślinne (arnika, oczar, krwawnik, nostrzyk, winorośl, miłorząb).

Należy pamiętać wykonując makijaż, aby unikać różowych cieni do powiek oraz różu do policzków. Natomiast zalecane jest stosownie zielonych i zielono-niebieskich podkładów korekcyjnych.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków