KWAS AZELAINOWY w terapii trądziku i przebarwień
Kwas azelainowy zastosowany w kosmetologii i dermatologii wykazuje wielokierunkowe i niezwykle skuteczne działanie na trudne do wyleczenia schorzenia skóry. Znalazł zastosowanie w leczeniu problemów skóry trądzikowej, atopowej, z przebarwieniami, skóry skłonnej do rumienia, trądziku różowatego , łuszczycowej oraz ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.
To naturalnie występujący organiczny kwas dikarboksylowy. Powstaje w organizmie w procesie utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy, linolenowy), wchodzących w skład fosfolipidów błon komórkowych. Naturalnymi zewnątrzpochodnymi źródłami kwasu azelainowego są ziarna zbóż. Jest dostępny w stężeniu 15-20%.
Wykazuje działanie przeciwbakteryjne zarówno w stosunku do bakterii tlenowych, jak i beztlenowych. Nie powoduje wystąpienia oporności bakterii nawet przy długotrwałym stosowaniu (w przeciwieństwie do antybiotyków używanych w terapii trądziku). Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów na wolne aldehydy, kwasy tłuszczowe i ketony, które drażniąc skórę nasilają zmiany trądzikowe.
Zapobiega powstawaniu zaskórników poprzez wpływ na proces końcowej keratynizacji mieszków włosowych (zmniejszenie nadmiernej proliferacji, ziaren keratohialiny, filagryny).
Zapobiega powstawaniu przebarwień hamując tyrozynazę – kluczowy enzym melanogenezy, hamuje syntezę DNA i aktywność enzymów mitochondrialnych w obrębie pobudzonych melanocytów. Hamuje aktywność nadaktywnych melanocytów. Efekt jest widoczny po 3-12 miesiącach systematycznego stosowania. Zauważalne wyniki daje w leczeniu przebarwień po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym, kosmetycznym a także po opryszczce i po oparzeniach. Nie działa natomiast na piegi.
Kwas azelainowy znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego i przebarwień skóry (głównie ostudy i przebarwień pozapalnych), a ostatnio także w leczeniu trądziku różowatego. Może być stosowany przez cały rok w ilości od 4-6 zabiegów, co około dwa tygodnie. To zabiegi całkowicie bezpieczne, nieagresywne, nie dające efektów ubocznych, gwarantujące efekty działania.
Wskazania:
• zapalny i niezapalny trądzik pospolity
• zapalny i niezapalny trądzik różowaty
• łuszczyca
• zapalenie mieszków włosowych (foliculitis)
• cera naczyniowa
• melasma i inne plamy barwnikowe
Jest preparatem o dobrej tolerancji. Nie ma właściwości teratogennych, mutagennych, fitotoksycznych i fotoalergicznych.
Po zastosowaniu kwasu azelainowego czasem może pojawić się rumień, świąd, pieczenie, złuszczanie skóry.