KWAS AZELAINOWY w terapii trądziku i przebarwień

    komentarze 0   czytano 8676

Kwas azelainowy zastosowany w kosmetologii i dermatologii wykazuje wielokierunkowe i niezwykle skuteczne działanie na trudne do wyleczenia schorzenia skóry. Znalazł zastosowanie w leczeniu problemów skóry trądzikowej, atopowej, z przebarwieniami, skóry skłonnej do rumienia, trądziku różowatego , łuszczycowej oraz ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.


To naturalnie występujący organiczny kwas dikarboksylowy. Powstaje w organizmie w procesie utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy, linolenowy), wchodzących w skład fosfolipidów błon komórkowych. Naturalnymi zewnątrzpochodnymi źródłami kwasu azelainowego są ziarna zbóż. Jest dostępny w stężeniu 15-20%.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne zarówno w stosunku do bakterii tlenowych, jak i beztlenowych. Nie powoduje wystąpienia oporności bakterii nawet przy długotrwałym stosowaniu (w przeciwieństwie do antybiotyków używanych w terapii trądziku). Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów na wolne aldehydy, kwasy tłuszczowe i ketony, które drażniąc skórę nasilają zmiany trądzikowe.

Zapobiega powstawaniu zaskórników poprzez wpływ na proces końcowej keratynizacji mieszków włosowych (zmniejszenie nadmiernej proliferacji, ziaren keratohialiny, filagryny).

Zapobiega powstawaniu przebarwień hamując tyrozynazę – kluczowy enzym melanogenezy, hamuje syntezę DNA i aktywność enzymów mitochondrialnych w obrębie pobudzonych melanocytów. Hamuje aktywność nadaktywnych melanocytów. Efekt jest widoczny po 3-12 miesiącach systematycznego stosowania. Zauważalne wyniki daje w leczeniu przebarwień po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym, kosmetycznym a także po opryszczce i po oparzeniach. Nie działa natomiast na piegi.

Kwas azelainowy znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego i przebarwień skóry (głównie ostudy i przebarwień pozapalnych), a ostatnio także w leczeniu trądziku różowatego. Może być stosowany przez cały rok w ilości od 4-6 zabiegów, co około dwa tygodnie. To zabiegi całkowicie bezpieczne, nieagresywne, nie dające efektów ubocznych, gwarantujące efekty działania.

Wskazania:
• zapalny i niezapalny trądzik pospolity
• zapalny i niezapalny trądzik różowaty
• łuszczyca
• zapalenie mieszków włosowych (foliculitis)
• cera naczyniowa
• melasma i inne plamy barwnikowe

Jest preparatem o dobrej tolerancji. Nie ma właściwości teratogennych, mutagennych, fitotoksycznych i fotoalergicznych.

Po zastosowaniu kwasu azelainowego czasem może pojawić się rumień, świąd, pieczenie, złuszczanie skóry.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (16 votes cast)
KWAS AZELAINOWY w terapii trądziku i przebarwień, 7.1 out of 10 based on 16 ratings

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków