Czekolada w kosmetologii
Flawonoidy, epikatechiny, katechiny to zaledwie kilka składników, dzięki którym czekolada pozytywnie wpływa na nasz organizm. Okazuje się, że jest ona równie często wykorzystywana w kosmetologii co w przemyśle spożywczym. Zobacz, które składniki pozytywnie wpływają na Twoją skórę – i co właściwie sprawia, że maseczka z czekolady działa tak skutecznie:
Flawonoidy, epikatechiny, katechiny i procyjanid – poprawa elastyczności skóry i redukcja zmarszczek
Te składniki znane są ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Przeciwdziałają działaniu wolnych rodników, opóźniają proces starzenia się skóry oraz utraty m.in. kolagenu i elastyny. Warto wiedzieć, że nasz organizm przestaje produkować elastynę już od 25 roku życia, a jej całkowity zanik następuje do ok. 50 roku życia. Wtedy skóra staje się sucha i pomarszczona. Dlatego tak ważne jest, by opóźnić ten proces.
Kwas linolowy – poprawa nawilżenia i regeneracja skóry
To przeciwutleniacz, który przeciwdziała starzeniu się skóry wywołanym np. szkodliwym dymem papierosowym czy promieniowaniem UV. Ponadto hamuje utratę wody ze skóry, przez co znacząco wpływa na jej nawilżenie. Pomaga także tuszować nieestetyczne blizny i rozstępy oraz wzmacnia naskórek.
Kwas palmitynowy i oleinowy – ochrona przed nadmiernym odparowywaniem wody
Należą do grupy tzw. emolientów, czyli składników w preparacie, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Dzięki temu zmiękczają, wygładzają i nadają połysk włosom i skórze.
Kwas stearynowy – ochrona przed wymywaniem substancji tłuszczowych z warstwy rogowej naskórka
To substancja renatłuszczająca, co oznacza, że odbudowuje naturalną barierę lipidową warstwy rogowej naskórka, która jest usuwana podczas mycia. Ponadto jest emulgatorem, który umożliwia powstanie emulsji, chroni przed jej rozwarstwieniem, a tym samym przedłuża trwałość kosmetyku.
Teobromina i kofeina – pomoc w walce z tłuszczem
Mają podobny wpływ na nasz organizm. Różnią się jednak intensywnością i czasem działania. Teobrominę czujemy zdecydowanie dłużej niż kofeinę. Te metyloksantyny wykazują działanie antyoksydacyjne, a więc przeciwdziałają starzeniu się skory. Ponadto działają wyszczuplająco – sprzyjają likwidowaniu tkanki tłuszczowej i walce z cellulitem.
Makro- i mikroelementy
W czekoladzie występuje również mnóstwo makro- i mikroelementów, które wzbogacają jej działanie. Magnez pomaga m.in. w regeneracji komórek oraz spowalnia procesy starzenia się skóry. Wapń wykazuje działanie antyalergiczne i łagodzi podrażnienia, sód poprawia ukrwienie, a cynk sprzyja zwalczaniu stanów zapalnych i wolnych rodników. Żelazo z kolei odpowiada za odpowiednie odżywienie i ukrwienie skóry.