Zimne stopy – jak sobie z nimi radzić?

    komentarze 1   czytano 568

Zimne stopy są wynikiem niedostatecznego zaopatrywania organów w krew i tlen. Naczynia zwężają się w najdalej zlokalizowanych od serca częściach ciała, takich jak dłonie i stopy. Wpływa to na redukcję dopływu krwi. Jest to prawidłowy mechanizm obronny organizmu, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała, a także ważnych procesów przemiany materii.


Jednak stale zimne stopy to często wynik problemów zdrowotnych, takich jak niskie ciśnienie, niedobór żelaza, schorzenia tarczycy, zaburzenia w ukrwieniu bądź dolegliwości reumatyczne, mogą być przyczyną chronicznie zimnych stóp. W przypadku stale zimnych stóp należy zgłosić się do lekarza.

Zimne stopy niejednokrotnie utrudniają życie, ponieważ odczuwając zimno czujemy się niekomfortowo. Łatwiej także o przeziębienia, napięcia mięśni i bóle głowy.

Sposoby na zimne stopy
• Pobudzanie krążenia i ukrwienia poprzez stosowanie naprzemiennego prysznica, ciepłą i zimną wodą.
• Po dokładnym osuszeniu, masujemy stopy rozgrzewającym kremem (GEHWOL FUSSKRAFT ROT lub GEHWOL BALSAM ROZGRZEWAJĄCY). Zawiera on rozgrzewające składniki: papryka i imbir.
• Istotne jest noszenie obuwia odpowiedniego do stanu pogody. Pomocne mogą okazać się także wkładki termoizolacyjne do obuwia, które chronią przed zimnem i wilgocią. Należy zwrócić uwagę by obuwie nie było zbyt ciasne. Skarpetki również nie powinny uciskać, by nie zakłócać krążenia krwi.
• Wieczorem warto rozgrzać stopy kąpielą z dodatkiem rozgrzewającego koncentratu (GEHWOL FUSSKRAFT Wärmebad-Konzentrat). Zawarte w koncentracie kamfora i ekstrakt z papryki doskonale rozgrzeją zimne stopy. Natomiast olejek z rozmarynu i igliwia sosny przyniosą ulgę i odprężenie. Po kąpieli ponownie można wmasować balsam rozgrzewający a następnie ubrać ciepłe skarpetki.

Ciepłe stopy na dłużej…
• W przypadku zimnych stóp należy zrezygnować z palenia papierosów. Nikotyna zwęża naczynia, dlatego stopy są gorzej ukrwione.
• Regularne korzystanie z sauny, hartuje naczynia krwionośne przez regularną zmianę temperatury z gorącej na zimną. Podobny efekt jest przy naprzemiennych kąpielach stóp, raz w zimnej a raz w ciepłej wodzie. Taka kąpiel kończy się zawsze zimną wodą.
• Regularne masaże i gimnastyka stóp sprawią, że stopy będą cieplejsze ze względu na uregulowany dopływ krwi.

Źródło: zdrowe-nogi.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków