Piękne stopy – pielęgnacja

    komentarze 0   czytano 324

Latem zmieniając obuwie na lżejsze m.in. sandałki, japonki czy klapki, przypominamy sobie o stopach. Nawet najładniejsze buty nie będą wyglądały efektownie jeśli będą noszone na nie wypielęgnowanych stopach. Często po zimie widoczny jest na nich zgrubiały, wysuszony, zrogowaciały naskórek. Dlatego też w okresie letnim, w gabinetach kosmetycznych pojawia się sporo klientek chcących zadbać o wygląd tej części ciała.


Pękające pięty

Zdrowa skóra stóp jest gładka dzięki czemu zapewni skuteczną ochronę. Problemem jest nadmiernie zgrubiały i mocno wysuszony naskórek ze skłonnością do pęknięć. Głębokie pęknięcia skóry są bolesne i mogą krwawić, co ułatwia wnikanie zarazków do organizmu.
Pęknięcia skóry stóp pojawiają się w wyniku noszenia ciasnego niewygodnego obuwia, wykonanego z tworzywa sztucznego. Ponadto przyczynami pękania skóry są: choroby skóry (łuszczyca, grzybica bądź atopowe zapalenie skóry), awitaminoza ( w szczególności brak witaminy A), cukrzyca, zaburzenia przemiany materii i krążenia krwi, podrażnienia chemiczne, zaniedbania pielęgnacyjne oraz nadmierna potliwość stóp.

W pielęgnacji stóp z pękającą skórą pomocne będą kilku minutowe kąpiele z dodatkiem zmiękczających i łagodzących ziół m.in. kozieradka, kwiat malwy czarnej, siemię lniane, kwiat lipy, liść prawoślazu, do wody nie należy dodawać soli do kąpieli stóp. Zmiękczony w ten sposób zgrubiały naskórek kosmetyczka może usunąć z zastosowaniem frezarki używając łagodnego frezu równolegle do pęknięć. Następnie stopy pokrywa się grubą warstwą maski o właściwościach nawilżających i natłuszczających z dodatkiem mocznika, witaminy A i E oraz owija folią i pozostawia na 15 minut. Wskazane jest codzienne przecieranie pięt pumeksem i stosowanie maści do stóp, która wyrówna braki lipidów i wody w skórze.

Wrastające paznokcie

Wrastanie paznokci dotyczy najczęściej pierwszego palca stopy (palucha) i spowodowane jest noszeniem zbyt ciasnego obuwia oraz nieprawidłową pielęgnacją – wycinaniem rogów płytki paznokciowej. Wrastający paznokieć powoduje ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz często prowadzi do zakażeń. Usunięcie tej dolegliwości polega na założeniu przez pedicurzystkę klamry np. B/S Quick, którą przykleja się do suchych paznokci. Tego typu klamry pozwalają uniknąć interwencji chirurgicznej. Przed założeniem klamry wykonuje się pedicure, ale bez kąpieli wodnej, używając jedynie płynu zmiękczającego. Ponadto z klamrą często stosuję się tamponowanie paznokcia, czyli wsunięcia między wał, a paznokieć miękkiej fliseliny nasączonej odpowiednim środkiem przeciwzapalnym. W celu uzyskania trwałej poprawy należy kontynuować stosowanie klamry wielokrotnie. Jeżeli mamy do czynienia z poważniejszym przypadkiem konieczna będzie pomoc specjalisty z uprawnieniami, który może założyć klamrę drutową VHO-Osthold-Spanie-Perfect.

Modzele

Pogrubione, ograniczone warstwy naskórka to modzele. Powstają wskutek ucisku skory, która pokrywa uwypuklone miejsca na stopie po stronie podeszwowej. W pielęgnacji stosuje się preparaty złuszczające i zmiękczające, jak również zgrubiałą warstwę skóry ścina się omegą lub frezarką do momentu ukazania się lekkiego zaróżowienia.

PEDICURE KROK PO KROKU

1. Zdezynfekowanie, a następnie osuszenie stóp.
2. Zmycie lakieru. Dokładne przyjrzenie się stopom w celu wyeliminowania przeciwwskazań oraz w celu zaplanowania odpowiedniego postępowania pielęgnacyjnego.
3. Przycięcie paznokci równo z końcem palca (bez wycinania boków).
4. Opiłowanie paznokci na prosto, zaokrąglając jedynie na rogach, by wygładzić ostre końce.
5. Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem preparatów zmiękczających lub ziół (15-20 minut).
6. Nałożenie preparatu zmiękczającego naskórek i odsunięcie skórek przeznaczonym do tego patyczkiem.
7. Usunięcie zgrubiałego naskórka na piętach, podeszwie i palcach przy pomocy np. „omegi”, tarki lub frezarki.
8. Jeżeli zachodzi taka potrzeba – skórki i wszelki martwy naskórek można wyciąć cążkami do skórek lub usunąć przy pomocy frezarki.
9. Wygładzenie płytki paznokciowej polerką w celu wygładzenia nierówności.
10. Wykonanie gruboziarnistego peelingu.
11. Nałożenie grubej warstwy maski, wykonanie delikatnego masażu a następnie owinięcie stóp folią.
12. Odtłuszczenie paznokci i założenie separatorów.
13. Malowanie płytki paznokciowej (lakier podkładowy, 2 warstwy lakieru oraz preparat utrwalający).
14. Zdjęcie folii, usunięcie nadmiaru maski i wmasowanie w skórę stóp odpowiedniego kremu.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA PEDICURU
– drożdżyce, grzybice,
– stany zapalne, ropne i alergiczne,
– świeże blizny, nie zagojone rany,
– pęknięcia naskórka między palcami,
– brodawki,
– nietypowość płytki paznokciowej.

WSKAZANIA DO WYKONANIA PEDICURU
– zrogowaciały naskórek,
– zaniedbany i niehigieniczny wygląd stóp,
– modzele, odciski, wrastające paznokcie.

Profilaktyka i Pielęgnacja

pielęgnacja stóp

• Noszenie wygodnego obuwia, które pozwala na swobodne parowanie potu.
• Obcinanie paznokci na prosto, bez wycinania boków.
• Stosowanie odpowiednich kremów i maści dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
• Unikanie urazów i otarć skóry stóp.
• Delikatne złuszczanie zrogowaciałego naskórka pumeksem lub peelingiem.
• Stosowanie płynów zapobiegających wrastaniu paznokci, jeżeli zachodzi taka konieczność.
• Stosowanie talków do stóp i dezodorantów przez osoby ze skłonnością do nadmiernej potliwości stóp.
• Używanie płynów przeciwgrzybicznych przed wyjściem na basen czy do sauny.
• Stosowanie plastrów, osłon i dużych klinów na halluksy.
• Masaże stóp.
• Stosowanie kąpieli stóp z dodatkiem ziół i olejków eterycznych np. mięta pieprzowa, olejek melisowy, szałwia lekarska. Przy nadmiernej potliwości stóp – odwar ze słomy owsianej wraz z korą dębową.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków