Zastrzyki z fibroblastów – nowy sposób na blizny potrądzikowe

    komentarze 1   czytano 398

Obecnie najskuteczniejszą metodą celem, której jest pozbycie się nie estetycznych blizn potrądzikowych jest laser frakcyjny oraz w mniejszej mierze głębokie peelingi chemiczne.


Najnowsze badania wskazują również na skuteczność zastrzyków z autologicznych fibroblastów, czyli wyizolowanych komórek skóry właściwej odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny zapewniających skórze elastyczność.

Badania udowodniły, że wprowadzenie autologicznych fibroblastów w głąb skóry jest metodą bezpieczną i skuteczną w celu poprawy wyglądu blizn i otaczającej je skóry.

„Zastrzyki z autologicznych fibroblastów zapowiadają się obiecująco. Nie tylko wygładzają głębokie blizny potrądzikowe, ale także zapewniają poprawę skóry otaczającej miejsca poddane zabiegowi” – powiedział na spotkaniu American Society for Dermatologic Surgery dr Girish Munavalli.

W badaniu wzięło udział 99 osób w wieku 19 – 65 lat, głównie kobiety. U każdej z osób powierzchnia blizn potrądzikowych wynosiła co najmniej 9 cm² na każdym z policzków. Fibroblasty wykorzystane w badaniu wyizolowano z warstwy skóry właściwej od każdego uczestnika badania na drodze zausznej biopsji sztancowej.

Każdej osobie podawano fibroblasty na drodze iniekcji na jednym policzku, natomiast na drugim policzku placebo. Zabieg składał się z serii trzech zastrzyków podawanych w odstępie około dwóch tygodni.

Jak się okazało po miesiącu od ostatniej iniekcji, lepsze efekty uzyskano w przypadku zastosowania zastrzyków z fibroblastów w porównaniu do placebo. Istotna różnica pojawiła się po upływie sześciu miesięcy od ostatniej iniekcji. Po 9 i 12 miesiącach obserwacji nadal zauważano korzyści wynikające z leczenia fibroblastami, których wskaźnik skuteczności wynosił odpowiednio 75% i 81,6%.

Autologiczne zastrzyki z fibroblastów są dobrze tolerowane i nie powodują żadnych niepokojących skutków ubocznych. Podczas badania u niektórych osób pojawiło się zaczerwienie i opuchnięcie w miejscu iniekcji.

Źródło: modernmedicine.com
ncbi.nlm.nih.gov

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków