Szkodliwe składniki kosmetyków

    komentarze 3   czytano 862

szkodliwe składniki
Informacje o składnikach kosmetyków są bardzo ważne dla zdrowia konsumenta, niestety kupując preparat do pielęgnacji skóry niewielu z nas zastanawia się nad jego składem chemicznym. Szczególnie istotne jest dobieranie kosmetyków dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących. Wcierane w skórę i włosy składniki preparatów kosmetycznych przedostają się do krwiobiegu i wywierają działanie ogólne oraz wpływają na rozwój płodu i zarodka. Niektóre ze składników kosmetycznych przedostają się również do mleka.


Skutkiem tego są zaburzenia endokrynologiczne, problemy z utrzymaniem ciąży oraz z zajściem w ciążę, zaburzenia potencji, wypryski skórne, reakcje alergiczne, wypadanie włosów, łupież, łuszczenie się skóry, zaburzenia miesiączkowania, przedwczesne dojrzewanie u dziewcząt. Warto zatem świadomie sięgać po produkt, który wolny jest od szkodliwych substancji. Aby mieć niemalże 100% pewność, że dany kosmetyk jest bezpieczny musi posiadać na opakowaniu certyfikat:
DEMETER
– COSMEBIO
– ECOCERT
– BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)
– AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica)

Taki znak świadczy o tym, że produkt jest ekologiczny. Produkty takie posiadają specjalne dozowniki zapobiegające przedostawaniu się bakterii do preparatu oraz mają krótsze daty ważności.

Warto zainwestować w kosmetyki z certyfikatem. Takie jak: WELEDA, AVA, FLORAME, PLANTE, HAUSCHKA, MELVITA, ARGILE PROVENCE, SANOFLORE, LOGONA i inne. Można również sporządzić samemu kosmetyki oparte głównie o surowce naturalne, jednak do tego potrzebna jest elementarna wiedza i odpowiednie warunki higieniczne.

SZKODLIWE SKŁADNIKI KOSMETYKÓW

szkodliwe składniki

1,4-dioxane, Dioksan
(C4H8O2), pochodna glikolu etylenowego

Lotna ciecz, pełniąca funkcję rozpuszczalnika. Bez trudu penetruje przez skórę do krwi wywołując działanie ogólne. Jest zakazany do stosowania w Europie, więc nie jest składnikiem kosmetyków. Jednak jego śladowe ilości mogą się produkować przy otrzymywaniu niektórych składników kosmetyku jako zanieczyszczenie lub produkt uboczny. Śladowe ilości dioksanu mogą występować w niektórych substancjach pianotwórczych, detergentach, emulgatorach, zawierajacych w nazwach INCI: „-eth-„, „PEG-„, „-oxynol-”, „Polyethylene,”, „Polyoxyethylene”. Jednak często są to bardzo niewielkie ilości, nie stanowiące ryzyka dla zdrowia.

Działa drażniąco na błony śluzowe i skórę, wywołuje stan zapalny przesuszenie tkanki. Uszkadza strukturę białkowo- lipidową błon komórkowych. W dużych dawkach wykazuje działanie rakotwórcze oraz powoduje uszkodzenia nerek i wątroby. Niszczy surfaktant pęcherzyków płucnych. Przenika do mleka matki i do płodu wykazując działanie embriotoksyczne, teratogenne, rakotwórcze i oftalmotoksycznie (uszkadza narząd wzroku). Może wywoływać reakcje alergiczne na skórze. Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozy.

Bentonite, sodium bentonite, quaternium-18 bentonite

Bentonit wnika do ujść gruczołów łojowych i potowych i pod wpływem wilgoci zwiększa swoją objętość, zatykając pory wraz z potem i łojem. Przyśpiesza tworzenie się zaskórników i stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów łojowych. Utrudnia oddychanie i wymianę metabolitów w skórze. Sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

Benzalkonium Chloride
et Benzalkonium bromie

w kosmetyce pełnią funkcję emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na cerę trądzikową zapobiegając pojawianiu sie nowych zmian. Usuwają również zaskórniki i likwidują łojotok skóry, zapobiegają zmianom ropnym.

Przewlekle stosowane powodują przejście trądziku zwykłego w trądzik chlorowy i bromkowy – trudny do wyleczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa i ust oraz oczu, niekiedy na brodzie w formie krostek i cyst z surowiczym płynem. Ponadto pojawia się wówczas rumień lub złuszczające zapalenie skóry. Może spowodować zapalenie spojówek oraz świąd skóry z pokrzywką. Nie stosować u kobiet w ciąży.

BHA (butylated hydroxyanisole)
BHT Butylated Hydroxytoluene

Stosowany jako przeciwutleniacz. Wywołuje swędzące wysypki i rumień. Może powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Cocamidopropyl betaine (CAPB)
ocoyl amide propyldimethyl glycine, coconut oil amidopropyl betaine, tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N,N-dimethylglycine hydroxide

Stosowany w płynach i żelach do kąpieli oraz w szamponach i w płynnych mydłach. W połaczeniu z m.in. sodium lauryl sulfate wywołuje łupież, wypryski na owłosionej skórze, przesuszenie skóry oraz reakcje alergiczne.

Coco-betaine

Detergent. Powoduje w drobnopCoco-betaine
Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę drobnopęcherzykową na skórze, zwłaszcza w pachwinach i wokół nosa oraz jamy ustnej.

Cocoyl Sarcosine

Powoduje stany zapalne skóry.

Diethanolamine DEA
Dietanolamina
Triethanolamine (TEA) Monoethanolamine (MEA)
Cocomide DEA
Cocamide DEA

Stosowane jako emulgatory i detergenty. W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze nitrozaminy. Wywołują działanie drażniące na błony śluzowe i skórę w pachwinach powodując pokrzywkę i świąd. Nie należy ich stosować w czasie laktacji i ciąży.

Dimethicony.
ilicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite

wywołuje podrażnienia skóry i zaostrzenie trądziku.

Disodium EDTA
EDTA = ethylenediaminetetraacetic acid

Spełnia funkcję stabilizatora w kosmetykach. Często jest zanieczyszczony i wykazuje działanie kancerogenne, a także podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie należy go stosować w czasie ciąży i laktacji.

DMDM Hydantoin & Urea Glydant

Wykazuje szkodliwe działanie na gruczoły ekranowe i apokryfowe, zaburza czynność gruczołów łojowych i hormonalnych. U kobiet niektóre metabolity tego związku wywołują nadmierne owłosienie. Wywołuje stany zapalne skóry. Jest rakotwórczy. Nie należy go stosować w czasie ciąży i laktacji.

FDC-n (FD&C)

Używany jako barwnik. Wykazuje dziłanie rakotwórcze oraz podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie należy go stosowac w czasie ciąży i laktacji.

Fragrances

To kompozycje zapachowe mogące wywoływać silne reakcje alergiczne.

Methyl Chloroisothiazolinine

Wykazuje działanie kancerogenne, mutagenne i silnie uczulające. Nie należy stosowac w czasie ciąży i laktacji.

Methylparaben

Konserwant, powodujący podrażnienia skóry, zaczerwienienia, świąd, pokrzywkę i wyprysk. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działa feminizująco. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.


Oxybenzone

Dodawany do kosmetyków jako filtr UV. Wykazuje działanie rakotwórcze. Nie należy go w stosować w okresie ciąży i laktacji.

parabeny


Parabeny = Parabens
Methyl, Ethyl Propyl i Butyl Parabens

Są to najpowszechniejsze konserwanty w kosmetyce. Hamują rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Jednocześnie są to jedne z najlepiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa konserwantów. W celu dobrej ochrony kosmetyku przed drobnoustrojami stosuje się mieszaninę kilku parabenów lub dodatkowy konserwant. Przy dodaniu kilku parabenów można zastosować niższe stężenie konserwantu, niż przy zastosowaniu tylko jednego. Na Skórze mogą wywoływać podrażnienia, świąd, zaczerwienienie, pokrzywkę i wyprysk. Przy dłuższym stosowaniu może dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz wysięku około naczyniowego, który sprzyja powstawaniu zapalenia okołoustnego. Przedostaje się ze skóry do krwi i limfy wykazując działanie ogólne. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu. Zgodnie z najnowszymi badaniami, parabeny powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie należy ich stosować w czasie ciąży i laktacji.

Phenoxyethanol

Wywołuje skórne reakcje alergiczne

Propylene Glycol
Glikol propylenowy, PG
Xylene Glycol

Stosowane w kosmetykach jako rozpuszczalnik. Wykazują działanie rakotwórcze. Stosowany na skórę powoduje wysuszenie naskórka. Wdychany podczas stosowania kosmetyków w areazolu uszkadza nabłonki układu oddechowego, wywołuje kaszel i nieżyt. Uszkadza komórki krwi i szpik. Podrażnia gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Wywołuje reakcje alergiczne. Nie należy go stosować w czasie ciąży i laktacji.

Quaternium-15
Imidazolidinyl urea, synonimy: Germall, Abiol
iodopropynyl butylcarbamate
Diazolidinyl urea
Bronopol
Imidurea NF
N-(3-chloroallyl)-Hexaminium chloride
Metenamina
Preventol D 1
Chloroallyl methanamine chloride
Dowicil 75, 100, 200
Azonium-adamantane chloride
Biopure 100
Imidurea
Sept 115
Tristat 1U
Unicide U-13

Quaternium-15 zawiera najwięcej formaldehydu. Wywołują reakcje alergiczne oraz działają trądzikotwórczo. Trądzik wywołany przez formaldehyd objawia się drobnopęcherzykową wysypką o podłożu zapalnym. Nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji.

Smoła węglowa
FD&C lub D&C

Substancja stosowana w farbach do włosów i w szamponach przeciwłupieżowych. Dziąła rakotwórczo i wywołuje alergie.

Sodium Cyanide

Wykazuje działnie rakotwórcze, alergizujące i mutagenne. Działa embriotoksycznie i teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Myreth Sulfate
Laurylosiarczany sodu
Sodium Lauryl Sulfate = SLS
Sodium Laureth Sulfate = SLES

Substancje powierzchniowo czynne, o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących. Ułatwiają mieszanie się wody z substancjami tłuszczowymi i brudem. Występują w produktach do mycia włosów i ciała. Powodują podrażnienie skóry, przesuszenie, wypryski, podrażnienie oczu i spojówek w razie dostania się do oka oraz łamliwość i rozdwajanie włosów. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży. SLS w połączeniu z innymi składnikami może tworzyć także rakotwórcze nitrozoaminy.

Sodium PCA (NAPCA)

Powoduje łamliwość, wypadania i rozdwajanie się włosów oraz reakcje alergiczne. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.

Stearamidopropyl Tetrasodium EDTA

Działa teratogennie. W obecności związków azotowych tworzy rakotwórcze nitrozaminy. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.

Styrene Monomer

Związek rakotwórczy, mutagenny i wywołujący alergie. Działa teratogennie. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.

Talc
Talk

Składnik pudrów oraz środek napylany na prezerwatywy, który jest kolejnym dobrze znanym kancerogenem. Wiąże się on z rakiem jajników. Zaburza oddychanie i czynności wydzielnicze skóry.
Triclosan

Wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, a w niektórych przypadkach także przeciwwirusowe. Wykorzystywany jako składnik antybakteryjny lub konserwant w różnego typu kosmetykach antybakteryjnych. Działa teratogennie. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt natomiast stosowany krótko nie działa toksycznie. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.

Metale ciężkie w kosmetykach

Ołów

Stosowany głównie w farbach do włosów i w szminkach. Znany kancerogen i czynnik zakłócający działanie układu hormonalnego, który jest bardzo łatwo absorbowany przez skórę i kumuluje się w kościach.

szkodliwe składniki kosmetyków


Timerosal (inaczej Tiomersal)
Związki fenylortęciowe

Związek chemiczny zawierający rtęć. Stosowany wyłącznie w preparatach do makijażu i demakijażu.

Źródło: luskiewnik.strefa.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków