W Danii zakazano stosowania parabenów w kosmetykach dla dzieci

    komentarze 0   czytano 217

W Danii zakazano stosowania parabenów w kosmetykach dla dzieci

Minister Danii Karen Ellemann, zakazała stosowania propylu i butyloparabenu w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 lat. Dania jest pionierem w dziedzinie ochrony konsumentów przed produktami zaburzającymi gospodarkę hormonalną a teraz stała się także pierwszym krajem w Europie, gdzie zakazano używania parabenów w produktach dla dzieci.


Minister zapewnia również, że Agencja Ochrony Środowiska wszczęła badania endokrynologiczne substancji chemicznych, odpowiedzialnych za zaburzenia w okresie ciąży.

Czym są parabeny?

• Są to związki chemiczne dodawane w celu zapewnienia stabilności mikrobiologicznej preparatu. Hamują aktywność bakterii, grzybów i pleśni oraz opóźniają proces obniżania się wartości kosmetyku.
• Parabeny to najpowszechniejszy konserwant w kosmetyce. Stosowanie butyloparabenu i propylu wzbudza spore kontrowersje ze względu na wyniki badań, które wykazują, że mogą powodować one zaburzenia gospodarki hormonalnej. Co prawda są ograniczenia ilości w jakiej mogą być dodawane do preparatów, jednak nie uwzględniają one stosowania innych kosmetyków zawierających parabeny.
• Mogą powodować szereg szkodliwych dla zdrowia skutków, m.in. zwiększają ryzyko raka jąder, mogą być odpowiedzialne za złą jakoś spermy, przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewcząt i zniekształcone genitalia u chłopców.

Źródło: forbrugerraadet.dk

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków