Starzenie się powoduje zmiany w obrębie kości twarzoczaszki
Nowe badania dowodzą, że zmarszczki i zwiotczenie nie są tylko wynikiem zmian w skórze, ale wpływają na to także zmiany w kościach twarzy.
Naukowcy z University of Rochester Medical Center przeprowadzili tomografię komputerową kości twarzy, trzech grup kobiet, w wieku 20 – 40 lat, 41 -64 lat oraz powyżej 64 lat. Pomiary w trójwymiarowej rekonstrukcji wykazały istotne zmiany w strukturze kości twarzy w różnych grupach wiekowych.
Jak się okazało starzenie ma wpływ na zwiększenie obszaru oczodołów, stają się one dłuższe i szersze z wiekiem. Zmienia się kształt środkowej części twarzy, czoła, nosa (przybiera kształt gruszki) i szczęki. Zmienia się również wysokość i długość żuchwy, która z wiekiem obniża się. Zmiany te mają miejsce zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak pojawiają się one szybciej u kobiet – pomiędzy wiekiem młodym a średnim.
„Kostne elementy twarzy są ważne dla ogólnego kontury twarzy, ponieważ stanowią ramę, która utrzymuje tkanki miękkie” – powiedział jeden z naukowców.
Chirurdzy plastyczni mogą poprawić wyniki odmładzania twarzy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i materiałów wspomagających układ kostny.
Źródło: zeenews.com