Peelingi złożone

    komentarze 2   czytano 248

Działanie peelingów złożonych jest często intensywniejsze niż działanie pojedynczych hydroksykwasów. Do peelingów złożonych zalicza się m.in. Yellow Peel, GlyKoPeel, Cosmelan, roztwór Jassnera.


Roztwór Jassnera to najpopularniejszy peeling zawierający rezorcynę, kwas salicylowy, kwas mlekowy i etanol. Można go łączyć z kwasem glikolowym. Znalazł zastosowanie w leczeniu zaskórników w trądziku młodzieńczym oraz w leczeniu pozapalnych przebarwień skóry i zmian barwnikowych na skórze szyi i klatki piersiowej. Trzy zabiegi w miesięcznych odstępach z zastosowaniem roztworu Jassnera odświeżają cerę, niwelują przebarwienia, oczyszczają z zaskórników i wygładzają drobne zmarszczki. Nie wymaga podawania środków znieczulających, stosuje się jednak celowe chłodzenie twarzy strumieniem powietrza. Roztwór Jassnera nakłada się warstwowo aż do uzyskania białego zeszronienia, mocnego zaczerwienienia lub gdy ból jest zbyt intensywny. Każda nowo naniesiona warstwa zwiększa głębokość peelingu (4-6 warstw). Nakłada się go rozpoczynając od czoła w kierunku policzków, potem do środka twarzy i przez brodę. By zapobiec zatruciu kwasem salicylowym pacjent musi być dobrze nawodniony, nie można również stosować peelingu Jassnera równocześnie na twarz, szyję, dekolt i ramiona w ciągu jednego zabiegu. Pomiędzy poszczególnymi etapami nakładania warstw peelingu, klientka wypija jedną szklankę wody. Po zabiegu skóra ciemnieje i następuje jej obkurczenie, które trwa od 1 do 3 dni, kolejnym etapem jest złuszczanie naskórka przez 1-4 dni. Powierzchowny peeling powoduje otrębiaste złuszczanie a głębszy od 5 do 10 warstw wywołuje złuszczanie płatowe podobne do złuszczania po oparzeniu słonecznym.

Yellow Peel jest skuteczny a przy tym łagodny. Stosowany jest w zabiegach redukujących przebarwienia, ujędrniających, oczyszczających i przeciwzmarszczkowych, redukujących zmiany potrądzikowe. Działa na różnych poziomach. W fazie pierwszej działanie wykazują kwas salicylowy i glikolowy, które wywołują złuszczanie. Druga faza to działanie witaminy C i kwasu retinowego, które stymulują wytwarzanie kolagenu, glikozamin i elastyny. Kwas kojowy, fitowy i azelainowy rozjaśniają hiperpigmentacje i przeciwdziałają ich powstawaniu.

Do peelingów złożonych, których skład oparty jest przede wszystkim na kwasie glikolowym, zalicza się GlyKoPeel, który zawiera: kwas glikolowy 70%, kwas kojowy, wyciąg morwy, witaminy A, C i E. Zawartość kwasu glikolowego działa złuszczająco, poprawia elastyczność skóry, natomiast kwas kojowy i wyciąg z morwy likwidują przebarwienia.
By wzmocnić działanie peelingów chemicznych lub poszerzyć ich zakres działania stosuje się różne związki, które w połączeniu z eksfoliacją łatwiej penetrują w głąb skóry.

Takimi substancjami stosowanymi w rozjaśnianiu przebarwień np. melasmy są: kwas kojowy, kwas azelainowy, arbutyna czyli glikozyd o działaniu zbliżonym do hydrochinonu oraz niacynamid.
Substancje o działaniu antyoksydacyjnym: witamina C, witamina E i Idebenon.
Substancje regenerujące skórę: kwas retinowy, retinol, palmitynian retinylu.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków