Peeling – sposób na wiosenną regenerację

    komentarze 0   czytano 20

Niskie temperatury, śnieg, mroźny wiatr i suche, ogrzewane przez kaloryfery powietrze – zima nie oszczędzała naszej skóry. W efekcie cera stała się matowa i przesuszona. Dlatego na wiosnę należy jej się gruntowna odnowa. Warto zacząć od peelingu, który ją odświeży i usunie warstwę starego naskórka.


W drogeriach i aptekach znajdziemy sporo peelingów i żeli ze specjalnymi drobinkami, które można stosować samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak po zimie na złuszczanie naskórka warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Stosowane tam zabiegi pozwalają na dużo głębsze oczyszczenie cery. Najlepszy moment to przełom zimy i wiosny, gdy nie ma jeszcze ostrego słońca.

Złuszczanie kontrolowane – w gabinecie

Naskórek składa się z dwóch warstw – zrogowaciałej i żywej. Celem działania peelingu jest złuszczanie i usunięcie w ten sposób warstwy martwych komórek. Dzięki temu zostaje odsłonięty świeży i zdrowy naskórek. Ten proces inicjuje także odbudowę położonych głębiej struktur skóry oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Cera staje się jędrniejsza, bardziej sprężysta, a przede wszystkim – dłużej zachowuje młodość. Dodatkowo eksfoliacja warstwy rogowej naskórka sprawia, że substancje odżywcze z kosmetyków łatwiej wnikają w naszą skórę. W gabinetach kosmetycznych stosuje się specjalne peelingi chemiczne, które w zależności od rodzaju wykorzystywanych substancji, ich stężenia i czasu aplikacji pozwalają na złuszczanie naskórka na różnej głębokości. Do eksfoliacji wykorzystuje się zarówno pojedyncze kwasy, jak i specjalne, gotowe mieszanki, które pozwalają połączyć ich właściwości. Najczęściej stosuje się kwas migdałowy, retinowy, salicylowy, glikolowy, ferulowy, mlekowy, azelainowy lub pirogronowy, a także kwasy
owocowe, przede wszystkim cytrynowy i jabłkowy.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego zaleca się konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem, który dobiera składniki aktywne tak, by ich działanie odpowiadało potrzebom naszej cery. – W zależności od rodzaju kwasu, poza poprawą ogólnej kondycji skóry peeling może dodatkowo działać przeciwtrądzikowo, przeciwłojotokowo, regulować nadmiar sebum, redukować przebarwienia i niedoskonałości skóry – mówi Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Lekarz lub kosmetolog wyklucza też ewentualne przeciwwskazania. Peelingów nie wykonuje się w przypadku
alergii skórnych, opryszczki i nadwrażliwości na światło. Muszą z nich zrezygnować także kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby serca, wątroby i nerek, a także przechodzące infekcje bakteryjne lub wirusowe. Chemiczne złuszczanie nie jest też wskazane w przypadku osób, które przeszły zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy i szyi, przechodzą radioterapię lub chemioterapię bądź leczą się preparatami zawierającymi pochodne witaminy A.

Skóra bez skazy

Peelingi pomagają między innymi w walce z trądzikiem, ponieważ złuszczanie naskórka pozwala odblokować gruczoły łojowe, oczyścić pory i zredukować zaskórniki. Zmniejszają też stan zapalny, pomagają leczyć czynne zmiany trądzikowe, a także normalizują wydzielanie sebum.
Usunięcie warstwy martwych komórek sprawia też, że przeciwtrądzikowe preparaty farmakologiczne stosowane miejscowo na skórę lepiej się wchłaniają. Ze skórą trądzikową i tłustą najlepiej radzą sobie peelingi: tretinoinowy, salicylowy oraz pirogronowy. – Osobom zmagającym się z trądzikiem zapalnym bądź zaskórnikowym, łojotokiem lub przebarwieniami potrądzikowymi polecamy też peeling SPA Peel Lightening. To specjalna mieszanka, w której składnikami aktywnymi są między innymi kwas salicylowy i pirogronowy – mówi Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis.

Eksfoliację wykorzystuje się także w celu usuwania przebarwień. Pojawiają się one na skórze w różnym wieku, a do ich powstawania przyczynia się wiele czynników, jak chociażby nadmierne opalanie się, zachodzące w organizmie przemiany hormonalne, ale też niektóre choroby. – U osób, które chcą zredukować przebarwienia stosujemy między innymi preparaty Cosmelan i Dermamelan zawierające czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu: kwas kojowy, fitowy, azelainowy, arbutynę, palmitynian retinolu, kwas askorbowy. Pozwalają one wyraźnie zredukować przebarwienia, a dodatkowo regulują wydzielanie łoju, zwężają pory i stymulują produkcję kolagenu i elastyny – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis.
W przypadku tej kuracji poza nałożeniem w gabinecie specjalnej maski konieczne jest kontynuowanie terapii w domu, za pomocą specjalnych kremów (rozjaśniającego i silnie nawilżającego). Przebarwienia znikają już po miesiącu, ale należy pamiętać, że terapię trzeba kontynuować przez minimum trzy miesiące.

Peelingi chemiczne są także rozwiązaniem dla pań, którym sen z powiek spędzają zmarszczki.
– Dzięki zaaplikowaniu na skórę właściwie dobranych substancji chemicznych o odpowiednim stężeniu można
złuszczyć skórę na pożądanej głębokości i spowodować wyraźną redukcję zmarszczek – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis. Z tym zadaniem najlepiej radzą sobie peelingi tretinoinowe, a także te zawierające duże stężenie kwasu ferulowego (na przykład Ferulac Peel), który jest silnym antyoksydantem i neutralizuje wolne rodniki, a dodatkowo ma działanie depigmentacyjne i przeciwzapalne. Tego typu peelingi mogą być także wzbogacone w dodatkowe składniki, na przykład witaminę C, której wysokie stężenie stymuluje produkcję kolagenu i działa rozjaśniająco, a także retinol o silnych właściwościach przeciwstarzeniowych. Do tego typu mieszanek dodaje się także kwasy owocowe, które działają nawilżająco, napinająco i regenerująco.

Przez kilka dni po wykonaniu peelingu chemicznego cera zwykle jest zaczerwieniona. – Około dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się intensywnie łuszczyć, co trwa od trzech do pięciu dni. Łuszczącego się naskórka nie wolno zdrapywać ani zrywać – mówi Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis. W tym czasie trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem. Z opalania musimy zrezygnować na około miesiąc. W pierwszych dniach po zabiegu skórę należy pielęgnować delikatnymi specyfikami. Gdy podrażnienia ustąpią warto natomiast przeprowadzić intensywną kurację za pomocą odżywczych kosmetyków, które tak odświeżona skóra wspaniale wchłonie.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków