Etapy ciąży – Trzeci trymestr

    komentarze 0   czytano 185

TRZECI TRYMESTR CIĄŻY

Podczas trzeciego trymestru wraz z wzrastaniem wagi i rozmiarów dziecka odczujesz dyskomfort: trudności w oddychaniu, bóle pleców, skurcze łydek, puchnięcie nóg, częste oddawanie moczu, zgaga czy trudności w zasypianiu. Jeśli pogoda pozwala poświęć ten czas na spokojny spacer na świeżym powietrzu, który przyśpieszy krążenie krwi i zredukuje częściowo ból. Śpij na lewym boku z poduszką między nogami. W tym czasie warto zasięgnąć jak najwięcej informacji na temat porodu i pielęgnacji dziecka, pomoże Ci to zmniejszyć niepokój i lepiej się przygotować. Dotrzymuj wszystkich wizyt u lekarza, wiedząc że wszystko jest w porządku będziesz spokojniejsza.


26 Tydzień

Dziecku wyrastają włosy na główce i rzęsy. Otwiera oczy i może je zamykać. Ma w miarę wykształcone kubki smakowe co pozwala mu na poznawanie smaków. Spożywanie pokarmów może wpływać na smak płynu owodniowego. Dziecko mierzy 25 cm a jego waga wynosi ok. 900 gram.

Powiększająca się macica powoduje puchnięcie żył w okolicach odbytu, co może wywołać hemoroidy. Pij dużo płynów i jedz produkty bogate w błonnik, aby zniwelować te dolegliwości. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, bogatym w świeże owoce i warzywa.

27 Tydzień

Gdyby dziecko urodziło się teraz miałoby ok. 85% na przeżycie. Dziecko zaczyna reagować na światło i odwraca się w jego kierunku. Dziecko ma ok. 32 cm i waży ok. 960 gram.

Z piersi może wydobywać się żółta wydzielina tzw. siara, nie pocieraj brodawek gdyż może to stymulować piersi do dalszej produkcji pokarmu. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem kiedy zauważysz: na twarzy i dłoniach duży obrzęk, szybki przyrost masy w ciągu tygodnia, krwawe wymioty lub nasilone wymioty, oddawanie mniejszej ilości moczu lub krew w moczu, szybkie bicie serca, zawroty głowy, szum w uszach, gorączkę, utratę wzroku, podwójne widzenie bądź ból w jamie brzusznej – ponieważ może to być objaw stanu rzucawkowego bardzo niebezpieczny dla Ciebie i dziecka.

28 Tydzień

Mózg dziecka intensywnie się rozwija, kształtuje się pamięć. W 28 tygodniu zalecane jest słuchanie muzyki poważnej lub relaksacyjnej gdyż po porodzie właśnie ta muzyka powinna uspokajać dziecko. Tkanka podskórna dziecka wypełnia się tłuszczem. Dziecko ma 35 cm i waży ok. 1000 gram.

Kontrole u lekarza są teraz częste, można już stwierdzić położenie dziecka. Prawdopodobnie przytyłaś 10 kilogramów. Możesz odczuwać mocniejsze skurcze jednak nie są one powodem do obaw, gdyż przygotowują ciało do porodu.

29 Tydzień

Dziecko jest bardzo aktywne, a niektóre jego kopnięcia mogą być dla przyszłej mamy nieprzyjemne. Nadnercza produkują hormony: estrogeny i progesteron. W mózgu tworzą się ośrodki mowy, wzroku, słuchu i węchu. Dziecko zapamiętuje zapachy.

Możesz mieć trudności z zaśnięciem, dlatego spróbuj spać na lewym boku z poduszką umieszczoną między nogami, słuchaj relaksacyjnej muzyki przed snem a w ciągu dnia bądź aktywna fizycznie. Przyjmuj nadal żelazo.

30 Tydzień

Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego jest mniej aktywne. Kiedy płyn owodniowy dostanie się do płuc dziecko ma czkawkę, którą odczujesz jako pulsowanie na brzuchu.
Dziecko ma 38 cm i waży ok. 1300 gram.

Warto powtórzyć badania na toksoplazmozę mimo, że poprzednie badania wyszły prawidłowo. W trzydziestym tygodniu ciąży nieprzyjemnym objawem jest twardnienie macicy na ok. 30 sekund – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. Skurcz ustąpi szybciej po zmianie pozycji ciała, położeniu się lub przespacerowaniu.

31 Tydzień

Dziecko waży ok. 1,6 kg i mierzy ok. 40 cm. Jego tęczówka reaguje na światło rozszerzając się lub zwężając. Skóra dziecka robi się różowa. Dziecko stale połyka wydala płyn owodniowy. Lekarz badają ilość płynu owodniowego może stwierdzić czy układ pokarmowy i wydalniczy dziecka jest prawidłowy.

Brzuch jest coraz większy a rozsuwające się kości miednicy powodują, że podczas chodu kołyszesz się z boku na bok. Z sutków wypływa teraz więcej siary, dlatego powinnaś zaopatrzyć się w wkładki laktacyjne, które chłoną wyciekający płyn. Podczas 31 tygodnia należy regularnie sprawdzać ciśnienie krwi – o wszelkich odstępstwach od normy należy powiadomić lekarza.

32 Tydzień

Dziecko jest już w pełni rozwinięte, posiada paznokcie, rzęsy i brwi. Jest w stanie zapamiętywać muzykę i bajki jakie mu opowiadasz. W 32 tygodniu ustala się rytm snu dziecka. Waga dziecka od tego tygodnia do czasu porodu zwiększy się dwukrotnie.

Od tego tygodnia spożywaj jeszcze więcej pełnowartościowych składników, w ciągu najbliższych tygodni zapotrzebowanie dziecka na białko i tłuszcz będzie największe. Powinnaś przybierać na wadze ok. 0,5 kg tygodniowo. Poproś lekarza o skierowanie na badanie na obecność kiły. Z dróg rodnych może wydzielać się więcej białej wydzieliny – to normalny objaw. Jak najwięcej odpoczywaj.

33 Tydzień

Dziecko ma już dobrze rozwinięty mózg, potrafi już myśleć a także już śni. Zanim przyjdzie na świat kształtuje się już jego temperament. Tłuszcz nadal gromadzi się pod jego skórą. W tym tygodniu dziecko powinno się ułożyć prawidłowo do porodu w innym przypadku możliwe jest cesarskie cięcie. Dziecko waży ok. 2 kg i mierzy ok. 42 cm.

Teraz dokucza Ci wiele dolegliwości : zmęczenie, bóle nóg, bóle pleców. Mogą Ci dokuczać także bóle nadgarstków tzw. syndrom kanału nadgarstka, powodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Staraj się nie uciskać nadgarstków podczas spania oraz ogranicz pisanie na klawiaturze lub inne powtarzane czynności.

34 Tydzień

Dziecko jest przy ścianie macicy, więc prawdopodobnie zobaczysz, która jego część ciała nóżka czy rączka uwypukla się na Twoim brzuchu. Lanugo już zanikło, dlatego maź płodowa staje się grubsza. Ponadto gruczoły nadnerczy rozwinęły się i mogą zacząć produkcję hormonów stymulujących laktację.

W tym okresie jak najwięcej wypoczywaj. To doskonały czas aby zapoznać się z oznakami rozpoczęcia akcji porodowej. Najczęstszymi symptomami są: regularne coraz częstsze skurcze, ból w dole pleców podobny do menstruacyjnego, odejście wód lub czopa śluzu przebarwionego krwią. Jednak oznaki porodu możesz zauważyć kilka dni zanim urodzisz.
Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty (Dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa, karta ciąży, wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań : mocz, morfologia, HBS, toksoplazmoza, glukoza, USG) oraz torbę z ubraniami dla siebie i dziecka, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką.

35 Tydzień

Dziecko szybko przybiera na wadze. Teraz waży ok. 2,5 kg i mierzy ok. 46 cm. Cały organizm dziecka intensywnie doskonali swoje funkcje.

Dziąsła są opuchnięte i mogą krwawić. Powinnaś jeść dużo produktów bogatych w żelazo, ponieważ teraz dziecko wchłania go intensywniej z Twojego organizmu. Trudniej jest Ci oddychać i częściej oddajesz mocz gdyż macica dotyka łuków żebrowych. Nie przemęczaj się i nie noś nic ciężkiego.

36 Tydzień

Następuje powolny zanik mazi płodowej. Na policzkach dziecka odkłada się tkanka tłuszczowa co nadaje okrągły kształt jego buzi.

Przygotuj się na częstsze wizyty u położnej w celu badania ciśnienia krwi i upewnienia się że we krwi nie ma białka. Wysokie ciśnienie i białko we krwi mogą sygnalizować stan przedrzucawkowy, który jest niebezpieczny dla dziecka i Ciebie. W ostatnich tygodniach Twoje ciało może zatrzymywać więcej wody. Pij ok. 8 szklanek wody dziennie by czyścić nerki i jelita oraz utrzymać podwyższoną ilość krwi. Odpoczywaj kilka minut z uniesionymi stopami. Brzuch opuszcza się, dlatego możesz poczuć ulgę. Ustępują zgagi i wraca apetyt. Jeśli USG wykazało, że urodzisz bliźnięta to możesz spodziewać się w 35-37 tygodniu porodu, gdyż bliźnięta rodzą się wcześniej.

37 Tydzień

Dziecko jest już całkowicie rozwinięte i ułożone do porodu. Od tego tygodnia będzie to ciąża donoszona. Do czasu porodu dziecko będzie stale rosło. Prawdopodobnie dziecko mierzy ponad 50 cm i waży między 2,7 a 3 kg.

Możesz odczuwać jakby dziecko opadało do miednicy, co umożliwia Ci lepsze oddychanie ale jednocześnie możesz czuć dodatkowy nacisk na miednicę. Jeśli dziecko jest w pozycji pośladkowej to lekarz może zaproponować jego odwrócenie lub omówi możliwość cesarskiego cięcia.

38 Tydzień

Dziecko jest w pełni rozwinięte i może przyjść na świat. Gdybyś teraz urodziła byłby to poród o właściwym czasie. 85% dzieci rodzi się w ciągu dwóch tygodni od planowanej daty porodu.
Dziecko pozbywa się meszku pokrywającego jego ciało, jednak kiedy się urodzi może mu jeszcze troszkę zostać na ramionach czole i szyi. Tempo wzrostu dziecka staje się wolniejsze.

Możesz częściej chodzić do toalety ponieważ dziecko coraz bardziej naciska na Twój pęcherz, jednak pij nadal dużo wody. Kiedy zacznie się poród możesz nie odczuwać głodu, w przeciwnym razie wybierz lekkie przekąski, ponieważ bóle porodowe lub podanie znieczulenia może wywołać wymioty.

39 Tydzień

W jelitach dziecka wytworzyła się smółka, która zostanie wydalona już poza organizmem matki – to pierwsza kupka dziecka. Dziecko jest cały czas gotowe do porodu. Podczas porodu będzie wydzielało więcej hormonu stresu niż kiedykolwiek w ciągu całego życia.

Odmierzaj dokładnie skurcze, kiedy zaczną się powtarzać regularnie co 5 minut od co najmniej godziny zadzwoń do lekarza lub położnej.

40 Tydzień

Tylko 5 % dzieci przychodzi na świat o tym czasie, jeśli jeszcze nie urodziłaś to masz ok. 2 tygodni czasu. Dziecko po urodzeniu może mieć troszkę zniekształconą głowę wskutek przeciskania się przez kanał rodny, jednak nie jest to powód do obaw, wszystko wróci do normy po krótkim czasie. Powiększone narządy płciowe także się z czasem unormują.

Nadszedł upragniony czas kiedy zobaczysz swoje dziecko.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków