Etapy ciąży – Drugi trymestr

    komentarze 0   czytano 588

Drugi trymestr ciąży

DRUGI TRYMESTR CIĄŻY

Dolegliwości z pierwszego trymestru ustępują. Ciąża zaczyna być widoczna, odczuwalne są także pierwsze delikatne ruchy dziecka. W organizmie wzrasta poziom progesteronu oraz estrogenu. Możesz teraz odczuwać okresowe bóle kręgosłupa. Zauważalne są również naczyniaki i przebarwienia na skórze. Twoje dziecko rośnie a Ty przybierasz na wadze. Wraz z zwiększaniem obwodu ciała skóra ulega rozciągnięciu prowadzi to do powstawania rozstępów.


Powiększająca się macica może powodować ucisk na płuca i przeponę co objawiać się będzie zadyszką. Twój organizm zatrzymuje więcej wody, co może objawiać się opuchnięciami.

drugi trymestr

13 Tydzień

Łożysko wytwarza hormony progesteron i estrogen, które przyczynią się do utrzymania ciąży. Dostarcza dziecku tlen i substancje odżywcze.
U dziecka rozwijają się struny głosowe. Ma już ukształtowane kości, stawy (torebki stawowe wypełnia maź stawowa) oraz mięśnie. Potrafi się przeciągać, podskoczyć a nawet połykać wody płodowe. Rozwijają się u niego kubki smakowe. Na jego główce zaobserwować można ciągłe zmiany, oczy zbliżają się do siebie coraz bardziej, uszy także powoli wędrują na swoje miejsce, nosek i broda są coraz bardziej widoczne. Nerki dziecka zaczynają produkcję moczu, który jest wydalany z organizmu dziecka do płynu owodniowego.\. Ma ono wielkość ok. 8 cm i waży ok. 20 gram

Na tym etapie ciąży dolegliwości takie jak nudności, huśtawki nastroju są coraz mniej odczuwalne. Jednak pojawiające się humory dadzą o sobie znać jeszcze nie raz. Ciało zaczyna dostosowywać się do zmian. Najprawdopodobniej teraz zaczynasz przybierać na wadze i robisz się okrąglejsza w talii.

14 Tydzień

Całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu. Dziecko potrafi zamykać i otwierać usta. Udoskonala się odruch ssania kciuka. Cieniutki mieszek włosków pokrywa prawie całe ciało dziecka (Lanugo). Ma brwi ale jeszcze nie rzęsy, jasne włoski również zaczynają się rozwijać. Tarczyca dojrzała i jest w stanie produkować hormony. Oczy i uszy są już na swoim miejscu. W tym tygodniu znacząco rozwijają się narządy rozrodcze – u chłopców prostata a u dziewczynek jajniki schodzą z brzucha do miednicy. W 14 tygodniu można już odróżnić płeć dziecka.

Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają ruchy dziecka. Może towarzyszyć Ci przypływ energii. W czternastym tygodniu często pojawiają się opuchnięcia nóg, dlatego powinnaś często odpoczywać z uniesionymi nogami. Mogą się pojawić żylaki na nogach, popękane naczynka, hemoroidy. Jeśli dolegliwości są duże, należy skontaktować się z lekarzem. Objawem zmian hormonalnych jest pojawienie się ciemnobrązowej linii od pępka do kości łonowej. Ciemnieją również brodawki piersi. Lekarz może skierować Cię teraz na zabieg amniocentezy, wykrywający zaburzenia chromosomowe (zespół Downa).

15 Tydzień

Twoje dziecko rozwija się w zadziwiającym tempie i zaczyna coraz bardziej wyglądać jak człowiek. Nogi dziecka stają się dłuższe od rąk. Skóra nadał jest bardzo cienka i widać przez nią naczynia krwionośne. Mieszek włosowy pokrywający ciało dziecka zniknie po porodzie. Dziecko porusza się o wiele częściej. Postępuje też rozwój mięśni, a Twoje dziecko potrafi już zwinąć rękę w pięść, zginać łokcie i nadgarstki.

Twoje ubrania są coraz bardziej ciasne, dlatego musisz się zaopatrzyć w ubrania ciążowe. W tym okresie ważna jest higiena okolic intymnych, ponieważ Twoja pochwa jest teraz mocniej ukrwiona i lepiej nawilżona co sprzyja infekcjom. Możesz być teraz bardziej roztargniona i zapominalska. Staraj się ograniczyć stres do minimum, relaksuj się i chodź często na spacery. Możliwe że będziesz odczuwać lekkie skurcze macicy, które przygotowują Twoje ciało do porodu (skurcze Braxtona Hicksa). Jeśli są bolesne i występują częściej niż 5 razy w ciągu godziny to koniecznie skontaktuj się z ginekologiem.

16 Tydzień

Zaczynają rosnąć paznokcie, ruchy są bardziej skoordynowane. Następuje dalszy rozwój szkieletu dziecka i wapnienie kości. Ćwiczy mimikę marszcząc brwi, uśmiechając się i mrużąc oczy. Dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz.

Możesz być teraz spokojna o dziecko, ponieważ po 16 tygodniu poronienie już się nie zdarza. W 16 tygodniu dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz dlatego możesz posłuchać relaksacyjnej muzyki, która uspokoi zarówno Ciebie jak i Twoje dziecko.
Lekarz powinien zalecić Ci tzw. potrójne badanie krwi, w którym oznacza się poziomy białka produkowanego przez płód (AFP), oraz hormonów ciążowych hCG i estriolu we krwi matki. Wyniki badań wykażą czy dziecko jest w grupie ryzyka patologii cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa) lub chromosomalnej (zespól Downa). Wadą tego testu jest to, że nie jest w 100% trafny. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka i korzyści wynikających z tych badań.

Drugi trymestr ciąży

17 Tydzień

Łożysko rośnie dostosowując się do potrzeb Twojego rozwijającego się dziecka. Obecnie zawiera tysiące naczyń krwionośnych, które wprowadzają składniki odżywcze i tlen do organizmu dziecka. Szpik kostny zaczyna produkcję krwinek. Narządy rozrodcze coraz bardziej się rozwijają. Na koniuszkach placów tworzą się linie papilarne. Ulubionym zajęciem dziecka w tym tygodniu będzie zabawa pępowiną.

Twoja waga prawdopodobnie zwiększyła się o ok. 3-4 kg. Powiększyły się również piersi o 1 lub 2 rozmiary. Mogą Ci się zdarzać krwawienia z nosa i dziąseł, nie musisz się tym martwić, ponieważ spowodowane jest to tym, że w żyłach płynie teraz więcej krwi i uciskają one małe naczynka. Powinnaś się udać do stomatologa, ponieważ jesteś bardziej narażona na próchnicę.

18 Tydzień

W tym tygodniu dziecko słyszy już o wiele lepiej, gdyż rozwinęły się kosteczki ucha wewnętrznego i zakończenia nerwowe neuronów, które łączą ucho z mózgiem. Nadal rozwija się mózg, układ pokarmowy i narząd wzroku. Dziecko teraz intensywnie rośnie, w ciągu jednego tygodnia aż 1 cm. Aktualnie mierzy ok. 14 cm i waży ok. 155 gram.

Najprawdopodobniej teraz bardziej dokuczają Ci bóle pleców, pomocne może okazać się pływanie lub ćwiczenia relaksujące – joga. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i piciu dużych ilości wody.

19 Tydzień

Dziecko pokrywa maź płodowa, chroniąca przed wysuszeniem skóry i zadrapaniami. W tym tygodniu uczy się oddychania poprzez nabieranie i wypieranie wód płodowych. Intensywnie się porusza, ćwicząc wiele ruchów w tym ssanie kciuka.

Jeśli do tej pory nie czułaś kopnięć malucha to teraz prawdopodobnie je poczujesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ruchów dziecka, to powinnaś skonsultować się z lekarzem. Nieprzyjemne swędzenie skóry na brzuchu związane jest z jej rozciaganiem, możesz sobie pomóc nałożeniem na skórę kremu nawilżającego przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Mogą towarzyszyć Ci skurcze łydek , drętwienia palców, puchnięcie nóg, burczenie w brzuchu i częste zawroty głowy. Prawdopodobnie możesz też nie mieć ochoty na seks.

20 Tydzień

Półmetek ciąży. Dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w macicy. Ma ok. 17 cm i ok. 260 gram. Wykształcają się wszystkie warstwy skóry ale nadal jest ona przeźroczysta i delikatna. Pojawiają się również włoski na głowie. Rozwijają się zmysły w tym zmysł równowagi, sprawiający, że dziecko jest czułe na każdy ruch matki. Odczuwa także zmiany temperatury.

Warto zaplanować na ten tydzień badanie USG. Lekarz będzie mógł określić rozmiar i położenie płodu, a także zobaczy narządy wewnętrzne. Dzięki temu będzie mógł zdiagnozować widoczne wady budowy kości i organów.
Możesz teraz mieć problemy z wyraźnym widzeniem, co jest normalnym zjawiskiem wracającym do normy po porodzie. Możesz zauważyć uwypuklenie pępka, ponieważ dno macicy znajduje się na jego wysokości.

drugi trymestr ciąży

21 Tydzień

Jelita rozwinęły się na tyle, że małe ilości cukrów mogą być wchłaniane i przekazywane przez układ trawienny dziecka i przekazywana do jelita grubego. Dziecko ma swoje pory snu, które jednak nie muszą się zgadzać z Twoimi. Potrafi także rozróżnić kilka smaków.
System odpornościowy dziecka zaczyna się doskonalić.
Do tej pory wątroba i śledziona były odpowiedzialne za produkcję komórek krwi. Ale teraz szpiku kostny jest na tyle rozwinięty, aby przyczynić się do powstawania komórek krwi, jak również i szpiku kostnego. Stanie się on głównym miejscem wytwarzania krwinek w trzecim trymestrze ciąży i po porodzie. Dziecko ma ok.18 cm i waży ok. 330 gram.

Możesz odczuwać bóle i obrzęki nóg, jeżeli zauważysz na nich zaczerwienienia to powinnaś się skontaktować lekarzem gdyż może to być zakrzepica.


22 Tydzień

Zmysły dziecka rozwijają się do poznawania świata wokół siebie. Zakończenia nerwowe są na tyle rozwinięte by poczuć dotyk. Następuje ostateczna formacja narządów płciowych. W 22 tygodniu dziecku wyrosną brwi a trzustka zaczyna produkować insulinę i glukagon. Dziecko ćwiczy mięśnie karku przy dźwiganiu główki.

Możesz poczuć delikatne skurcze zwane skurczami Braxton Hicks’a (macica zaczyna przygotowywać się do porodu). Braxton Hicks nie powinny boleć, jeśli masz skurcze, które stają się bardziej intensywne, stają się bolesne i regularne, skontaktuj się z lekarzem od razu, bo tak może być w przypadku porodu przedwczesnego. Nie zapominaj o zbilansowanej diecie bogatej w żelazo.


23 Tydzień

Dziecko wyglądem przypomina już noworodka. W jego skórze zaczyna gromadzić się pigment. Dziecko ma ok. 20 cm i ok. 460 gram.

Twoje stopy i dłonie mogą być opuchnięte, to efekt zatrzymania wody i soli w organizmie. Powinnaś powiedzieć o opuchnięciach lekarzowi, by wykluczyć ewentualne zatrucie ciążowe. Możesz mieć teraz problemy ze snem spowodowane niepokojem, zgagą, skurczami nóg i dużym brzuchem, który przeszkadza w wygodnym ułożeniu. Możesz wtedy ułożyć się na lewym boku z poduszką miedzy kolanami, takie położenie ciała sprawi, że krew może swobodnie napływać do łożyska.
Podczas ciąży powinnaś być zrelaksowana, dlatego rób coś co pomoże Ci się uspokoić np. ciepła kąpiel, słuchanie łagodnej muzyki, czytanie książek, oglądanie filmów w wygodnym fotelu z uniesionymi nogami.

24 Tydzień

Płuca dziecka przygotowują się do funkcji oddychania. Kształtują się rysy twarzy dziecka. Ucho wewnętrzne jest w pełni rozwinięte jest odpowiedzialne za równowagę, Twoje dziecko kontrolować swoje położenie tak jak mu się podoba. Ma dobrze rozwinięty odruch chwytania i lubi się bawić pępowiną. Jeśli dziecko urodziłoby się już teraz to miałoby duże szanse na przeżycie.

Lekarz powinien Cię skierować na badanie poziomu glukozy we krwi, co pomoże wykryć ewentualną cukrzycę ciężarnych, która może powodować zaburzenia u noworodka. Cukrzyca ta jest przyczyną wykonania cięcia cesarskiego, ponieważ dziecko może nadmiernie urosnąć.
Może w tym okresie dostrzec objawy przedwczesnego porodu, takie jak: skurcze macicy, bóle podobne do menstruacyjnych, ból w krzyżu, krwista wydzielina pochwy. Jeśli wystąpią u Ciebie objawy tego typu powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza.

25 Tydzień

Ciało dziecka jest już zachowane w proporcjach. Wykształtowane uszy pozwalają mu dobrze słyszeć. Układ nerwowy ciągle dojrzewa a układ pokarmowy nie jest do końca wykształcony. Dziecku otwierają się nozdrza co umożliwia mu ćwiczenie oddychania. Dziecko mierzy ok. 23 cm i waży ok. 700 gram.

Brzuch teraz zaczyna się robić widocznie większy, dlatego możesz odczuwać dolegliwości kręgosłupa. Powiększająca się macica uciska jelita co prowadzi do zgagi i niestrawności a uciskając przeponę utrudnia oddychanie. Jedz mniejsze porcje i unikaj tłustych potraw. Na zgagę pomocne jest mleko lub ciepła herbata.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (5 votes cast)
Etapy ciąży – Drugi trymestr, 9.6 out of 10 based on 5 ratings

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków