Bezpieczne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji oczu

    komentarze 1   czytano 256

bezpieczne stosowanie kosmetyków do oczu
Jednym z najważniejszych elementów urody są oczy, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja i właściwa higiena. Na rynku jest wiele różnych kosmetyków do demakijażu, do pielęgnacji jak i do makijażu oczu. Dzięki zastosowaniu kosmetyków kolorowych możemy podkreślić oczy nadać im głębi a przy pomocy żeli, płynów i mleczek do zmywania makijażu skutecznie oczyścić okolice oczu. Preparaty te przede wszystkim nie powinny szkodzić.


Powieki i skóra oczodołów są częstą lokalizacją zmian spowodowanych działaniem kosmetyków. Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna co szczególnie predysponuje ją do podrażnień i reakcji alergicznych. Najczęściej kosmetyki do pielęgnacji oczu są bezpieczne gdy są właściwie stosowane. Nieprawidłowe korzystanie z tych produktów zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oraz możliwość zranienia z aplikatora.

Kosmetyki do oczu są zwykle bezpieczne kiedy je kupujemy, jednak ich nieprawidłowe przechowywanie i używanie może powodować namnażanie bakterii i grzybów w preparacie. Po nałożeniu na okolice oczu mogą wywołać zakażenia. Istnieją przypadki, w których kobiety zostały oślepione na stałe lub czasowo poprzez zakażenia oka.

Nie wolno wymieniać się kosmetykami do oczu nawet z mamą lub przyjaciółką. Zarazki innej osoby mogą być niebezpieczne dla Ciebie. Ryzyko zakażenia jest jeszcze większe podczas użycia „testeru” w sklepie, ponieważ z tej samej próbki produktu korzystała spora liczba innych ludzi. Jeśli koniecznie musisz skorzystać z próbki kosmetyku w sklepie, upewnij się czy aplikator jest jednorazowego użytku.

Malowanie się w samochodzie, na szybko, to nie najlepszy pomysł. Nagłe hamowanie lub ewentualna stłuczka z innym pojazdem może przyczynić się do uszkodzenia oka, zarysowania rogówki szczoteczką tuszu do rzęs lub innym produktem. Nawet lekkie zadrapanie może doprowadzić do poważnego zakażenia.

pilęgnacja oczu

Kohl stosowany w kosmetykach do makijażu spełnia rolę estetyczną, sprawia że oczy stają się mocno zaznaczone, dzięki niemu można wykonać orientalny makijaż. Jednak składa się on z soli metali ciężkich – ołowiu i antymonu, które są szkodliwe dla zdrowia.

Farby do farbowania brwi i rzęs nieprawidłowo stosowane mogą poważnie uszkodzić wzrok. Jednym z najsilniejszych alergenów w tej grupie jest parafenylodwuamina PPD, zawarta między innymi w hennie do rzęs i brwi. Zaobserwowano nawet utratę rzęs po użyciu tuszu do rzęs zawierającego PPD. Parafenylodwuamina oprócz wywołania nasilonych reakcji zapalnych może spowodować ślepotę.

Sztuczne rzęsy i kleje służące do ich przyklejania mogą podrażniać delikatną skórę powiek oraz wywoływać reakcje alergiczne i inne uszkodzenia w okolicy oczu.

Konserwanty czyli związki chemiczne zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów i odpowiedzialne za utrzymanie trwałości produktów, są licznie stosowane w preparatach do oczu. W tuszach i cieniach do oczu stwierdza się obecność: parabenów, fenylooctanu rtęciowego, chlorku benzalkonium, czy uwalniaczy formaliny, które mogą powodowac silne uczulenia.

O czym nalezy pamietać

– Jeśli masz infekcję oka lub skóra wokół oczy jest zaczerwieniona to unikaj używania kosmetyków do oczu. Poczekaj aż oko wyzdrowieje.
– Wyrzuć kosmetyki które powodują u ciebie podrażnienia.
– Pamiętaj aby umyć dłonie przed nałożeniem kosmetyku. Możemy wywołać infekcję jeśli wprowadzimy do oka bakterie bytujące na dłoniach. Pędzle, aplikatory do cieni, zalotki do rzęs powinny być zawsze czyste. Nie dopuszczaj do zanieczyszczeń kosmetyków kurzem i glebą, chroń pojemniki przed zabrudzeniem.
– Nie należy używać starych kosmetyków po upłynięciu daty ważności od momentu otwarcia. Dla tuszu do rzęs są to zazwyczaj 2-4 miesiące. Wyrzuć wyschnięty tusz do rzęs, nie próbuj go rozcieńczać śliną lub wodą. Bakterie z jamy ustnej mogą rozwijać się w tuszu i spowodować zakażenia. Natomiast woda może wprowadzić do tuszu bakterie oraz zbyt rozcieńczyć środek konserwujący, zmniejszając jego działanie chroniące przed drobnoustrojami.
– Nie należy przechowywać kosmetyków w wysokich temperaturach, gdyż może to pogorszyć skuteczność konserwantu.
– Do pielęgnacji oczu można używać tylko preparatów do tego przeznaczonych.

Źródło: fda.gov

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków