Łysienie androgenowe u mężczyzn i u kobiet

    komentarze 2   czytano 2331

łysienie androgenowe
Łysienie androgenetyczne to najczęściej występujący rodzaj łysienia, stanowi 95% przypadków utraty włosów. Wywołane jest działaniem androgenów (męskie hormony płciowe) i dotyczy przeważnie mężczyzn. Często za łysienie androgenowe odpowiedzialne jest dziedziczenie genów.


ŁYSIENIE U MĘŻCZYZN

łysienie

Przerzedzenie włosów u mężczyzn jest stopniowe, zaczyna się od zakoli, następnie obejmuje zasięgiem środkową część głowy aż do wyłysienia większego obszaru. U mężczyzn może rozpocząć się w każdym okresie życia po zakończeniu okresu dojrzewania, zazwyczaj zaczyna się w wieku 18 lat. Łysienie postępuje ze zmienną szybkością, w zależności od płci i dziedziczności. Drugi etap łysienia polegający na poszerzaniu się łysiny czołowej i pojawieniu się jej na czubku głowy występuje najczęściej około 30 roku życia, poczym następuje często spowolnie lub niemal zatrzymanie procesu utraty włosów. W rzadkich przypadkach pełna łysina rozwija się do 30 roku życia, jest to tzw. wyłysienie przedwczesne.

ŁYSIENIE U KOBIET

łysienie androgenowe

U kobiet przerzedzanie włosów następuje od czubka i bocznych części głowy. Obszar ten nie jest zupełnie łysy, zdrowy włos współwystępuje z włosem cieńszym i zminiaturyzowanym. Przyczyny łysienia u kobiet mogą być różne, najczęściej są to torbiele jajników, niektóre leki antykoncepcyjne, predyspozycje dziedziczne, ciąża, menopauza lub nadczynność tarczycy. Oprócz łysienia zauważalne są również inne zaburzenia związane z działaniem androgenów m.in. trądzik, nadmierne owłosienie skóry, nieregularne cykle miesiączkowe. Łysienie u kobiet często przebiega z przetłuszczaniem się włosów. Często występuje także świąd i łupież.

PRZYCZYNY

Proces niszczenia włosów wywołany jest przez pochodną testosteronu – dihydrotestosteron, który prowadzi do zmniejszenia brodawki włosa w skórze i w macierzy uszkodzonego obszaru, poczym następuje progresywna miniaturyzacja i superficjalizacja mieszków włosowych, co prowadzi do zanikania włosów.
Oprócz działania hormonów, na łysienie ma również wpływ nieprawidłowe odżywienie skóry głowy. Podwyższony poziom hormonów męskich pobudza czynność gruczołów łojowych do wydzielania nadmiaru łoju, co również przyczynia się do zwiększenia procesu wypadania włosów. Skóra głowy w przypadku łysienia łojotowego jest tłusta a przyczyną wypadania włosów jest zapalenie skóry, które jeśli jest nieleczone, powoduje trwałe uszkodzenie i zanik mieszków włosowych.
Skłonność do łysienia wynika również diety i sposobu życia oraz nieprawidłowych zabiegów kosmetycznych. Mycie włosów gorącą wodą, używanie lokówek, prostownic, używanie lakierów i innych preparatów do stylizacji, osłabia włosy.

TERAPIA

Nie ma skutecznego sposobu na zatrzymanie tego procesu tym bardziej jeśli jest uwarunkowany genetycznie, jednak można go spowolnić stosując kompleksową terapię. Leczenie jest długie i trudne a na efekty trzeba czekać 4-6 miesięcy, co wynika z długich faz cyklu wzrostu włosa. Skuteczność leczenia zależy również od rozpoczęcia terapii we wczesnym etapie, im wcześniej tym lepiej. Szampony do włosów, w przypadku tłustego łupieżu, powinny odtłuszczać skórę głowy oraz działać bakteriobójczo i grzybobójczo. Powinny łagodzić świąd i nie podrażniać skóry głowy.
U mężczyzn pomocne może okazać się zastosowanie Finasterydu np. Propercia lub Minoksydylu ( płyn 2% lub 5%). Natomiast w przypadku łysienia u kobiet można zastosować Minoksydyl (2% lub 5%).

Leczenie


Propecia

ŁYSIENIE

Tabletki zawierające finasteryd, powodują zahamowanie procesu przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu (androgen DHT). Stosowane są w celu powstrzymania łysienia androgenowego u mężczyzn. Nie należy stosować ich u kobiet.

Minoksydyl (Loxon lub Piloxidil)

piloxidil

Płyn wcierany w skórę głowy sprzyja uwalnianiu adenozyny, która stymuluje konkretne receptory na poziomie komórek brodawki skórnej i powoduje aktywację komórek brodawki skórnej. Działa stymulująco na mieszki włosowe, odwraca proces miniaturyzacji w łysieniu typu męskiego. Hamuje wypadanie włosów w drugim miesiącu stosowania a efekt odrastania w postaci cienkich włosków widoczny jest po 4-6 misiącach. Preparat wciera się w łysiejące obszary skóry głowy 2 razy na dobę.

Biorewitalizacja skóry głowy

biorewitalizacja

Dostarczanie makrocząsteczek polinukleotydów zawartych w preparatach podczas iniekcji punktowych w skórę głowy, uwalnia adenozynę, aktywuje komórki brodawki skórnej, zwiększa syntezę licznych protein i czynników ważnych dla trofizmu owłosionej skóry głowy. Mezoterapia jest skuteczną metodą w profilaktyce wypadania włosów. Specjalnie przygotowane koktajle substancji odżywiających włosy powodują, że następuje regeneracja struktury włosa, zostaje zahamowany proces wypadania. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz ustala cykl zabiegów. Mezoterapia może stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Suplementy diety

Resweratrol, cynk, biotyna, magnez, żelazo, witamina PP, witaminy z grupy B (fasola, marchew, jajka), witamin A, C i E, skrzyp, witamina B5 – kwas pantotenowy (odgrywa rolę w procesach podziału komórek w mieszku włosowym, jest niezbędna do prawidłowego wzrostu włosów).

Środki naturalne

– Olej kokosowy (chroni przed utratą protein zawartych we włosach) ,
– Hydrolat aloesowy (pielęgnuje włosy, wzmacnia cebulki włosów, działa przeciwłupieżowo)
– Hydrolat rozmarynowy (Działa przeciwłupieżowo, wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu, chroni włókno włosa przed niszczeniem powodowanym agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Chroni kolor włosów przed płowieniem oraz zapobiega rozdwajaniu końcówek.)
– Pantenol – naturalny prekursor witaminy B5 – wykazuje duże powinowactwo do struktur włosa (wygładza i wyrównuje ubytki)
– Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (Olej lniany, z wiesiołka , awokado, z kiełków pszenicy)
– Ważne jest łagodzenie stresu, który może przyśpieszać łysienie (relaksujące masaże, akupunktura, joga).

Szampony wzmacniające włosy

Novoxidyl

Novoxidyl

Zawiera Triaminodil (substancja normalizująca funkcje cebulki włosowej, ogranicza wydzielanie łoju), pirytionian cynku (działanie przeciwłupieżowe, wzmacnia działanie Triaminodilu. Posiada pH neutralne dla skóry.

Revalid

Revalid

Wzmacnia przez składniki pielęgnacyjne, a alantoina wpływa kojąco na skórę głowy.

Revita

Revita

Stymuluje odrost włosów, zapobiega ich wypadaniu, działa przeciwzapalnie.

Środki stosowane w kuracji przeciw łysieniu powinny się wzajemnie uzupełniać, najlepsze efekty daje stosowanie preparatów do użytku miejscowego wraz z preparatami doustnymi. Ponadto należy przyjmować suplementy diety i zdrowo się odżywiać. Optymalny efekt pomogą uzyskać także wprowadzone do kuracji szampony wzmacniające. Efekt zależy od cierpliwości i systematyczności. Natomiast jeśli żadne środki nie pomogą można poddać się przeszczepowi włosów lub pogodzić się z własnym wyglądem.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków