Aromaterapia – moc natury

    komentarze 0   czytano 888

O dobroczynnych właściwościach roślin nie trzeba nikogo przekonywać. Są bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu oddziaływują na cały organizm. Ich lecznicze właściwości odkrywano stopniowo a zgromadzoną wiedzę przekazywano z pokolenia na pokolenie. Obecnie kosmetologia chętnie korzysta z wszelkich dóbr olejków eterycznych, wykorzystując je do zabiegów kosmetycznych oraz jako substancje aktywne w kosmetykach.


W aromaterapii wykorzystuje się tylko czyste pełnowartościowe olejki. Olejki eteryczne powinny być wolne od zanieczyszczeń, pestycydów oraz rozpuszczalników. Muszą pochodzić z optymalnych terenów uprawy. Dobre olejki eteryczne powinny posiadać certyfikaty, atesty oraz świadectwa kontroli jakości olejków.

Aromaterapia wykorzystuje czyste wyciągi z roślin aromatycznych m.in. liście, kwiaty, nasiona, ziarna, szypułki, gumy i żywice. Czyste olejki są skoncentrowanymi wyciągami, które stosuje się w kroplach. Są małocząsteczkowe dzięki czemu wnikają w skórę efektywniej niż oleje roślinne. Każdy olejek ma określony skład chemiczny, który oddziaływuje na organizm ludzki w różny sposób, określony przez przeważającą substancję lub kilka substancji zawartych w olejku.

Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych:
– Ciąża w I trymestrze.
– Okres laktacji – dopuszczalne są jedynie olejki: różany, jaśminowy.
– Olejków wpływających na OUN nie należy stosować u dzieci.
– Olejki cytrusowe są przeciwwskazane przed i po opalaniu. Uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne.
– Nie należy stosować jednego olejku przez długi okres czasu, gdyż może się skumulować w organizmie do szkodliwego dla zdrowia poziomu.

Właściwości niektórych olejków eterycznych

ANYŻ GWIAZDKOWY

Jego główny składnik to anetol. Olejek z anyżu gwiazdkowego wspomaga skurcze jelitowe, działa wykrztuśnie, zwiększa laktację oraz wydzielanie soku żołądkowego. Znajduje zastosowanie w kosmetyce.

ARCYDZIĘGIEL LITWOR

Zawiera felandren, pinen, cymen, kwas walerianowy, związki kumarynowe, flawonoidy, garbniki, sterole.
Wykazuje działanie tonizujące, uspokajające, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo.
Furanokumaryny zawarte w olejku powodują nadwrażliwość skóry na promieniowanie nadfioletowe (działanie fotouczulające).

OLEJEK CEDROWY

W skład olejku wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenowy i arachidowy.
Wykazuje silne działanie antyseptyczne. Pobudza układ krwionośny i limfatyczny. Zastosowany do masażu likwiduje napięcie mięśniowe zwłaszcza w okolicy barków. Jest pomocny w walce z łupieżem oraz w leczeniu trądziku. Posiada właściwości dezynfekujące i ściągające.

CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI

Główne składniki to aldehyd cynamonowy i eugenol oraz związki terpenowe.
Olejek cynamonowy działa dezynfekująco, często stosowany jest w produkcji mydeł. Zmniejsza dolegliwości reumatyczne, działa rozgrzewająco i pobudza przy nadmiernej senności.

OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Znajduje zastosowanie w leczeniu dermatoz takich jak: łuszczyca, figówka, liszajec, grzybica czy trądzik. Kąpiele z dodatkiem olejku działają lekko drażniąco pobudzając przy tym krążenie, dzięki czemu następuje poprawa natlenienia i odżywienia tkanek oraz ustępowanie obrzęków. Olejek eukaliptusowy niszczy grzyby, wirusy, bakterie i roztocza oraz niweluje zapachy. Leczy stany zapalne.

OLEJEK GERANIOWY

Otrzymywany jest z liści, łodygi i kwiatów z pelargonii. Główne składniki olejku to geraniol i cytronellol. Olejek posiada charakterystyczny, mocny zapach o cytrusowo-różanej nucie. Olejek geraniowy stanowi składnik wielu kosmetyków ze względu na swój aromat i właściwości, których jest sporo. Olejek geraniowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Leczy trądzik i łojotok a skórze suchej i odwodnionej przywraca wilgotność. Łagodzi podrażnienia oraz stany spowodowane użądleniem przez owady. Reguluje krążenie krwi oraz gospodarkę płynami, co wpływa na redukcję cellulitu. Zwalcza objawy menopauzy oraz zaburzenia menstruacyjne. Jest afrodyzjakiem. Stanowi składnik kosmetyków przeciw cellulitowi i obrzękom, ponieważ pobudza układ limfatyczny. Olejek geraniowy stymuluje wydzielanie estrogenu, dlatego kobiety przyjmujące tabletki hormonalne powinny go stosować w bardzo małych ilościach.

GOŹDZIKOWIEC KORZENNY

Zawiera głównie eugenol. Posiada właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, działa przeciwbólowo, rozgrzewająco, łagodzi bóle reumatyczne i nerwobóle, wzmacnia system odpornościowy. W kosmetyce stosowany przy wyrobie mydeł, past do zębów, płynów do dezynfekcji jamy ustnej. Zapach olejku z goździkowca odstrasza komary.

OLEJEK GREJPFRUTOWY

Olejek eteryczny niszczy paciorkowce, gronkowce i Helicobacter pylori. Hamuje wydzielanie łoju, normalizuje procesy rogowacenia naskórka, likwiduje przebarwienia, zapobiega powstawaniu cellulitu i rozstępów skóry. Działa tonizująco, przeciwdepresyjnie, łagodzi napięcia nerwowe i bóle migrenowe. Znajduje zastosowanie w terapii cellulitisu i otyłości. Wspomaga terapię odwykową przy narkomanii.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Olejek eteryczny o najsilniejszych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Działa przeciwzapalnie, łagodzi oparzenia słoneczne, korzystnie wpływa na zabliźnianie ran. Oczyszcza skórę, dezynfekuje, stosowany jest w leczeniu trądziku, łojotoku, krost, brodawek, grzybicy międzypalcowej, grzybicy skóry głowy, pleśniawek i wyprysków.
Najlepiej działa synergistycznie z innymi olejkami : sosnowym, cytrynowym, lawendowym, geraniowym oraz szałwiowym.
Łatwo przenika przez skórę i niszczy bakterie beztlenowe wywołujące zmiany trądzikowe. Kosmetyki z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego zazwyczaj są dobrze tolerowane przez skórę, nie wywołując zbytniego przesuszenia i podrażnienia. Jego zapach odstrasza owady a stosowany w miejsce ukąszenia łagodzi świąd. Podczas stosowania ostrożność powinni zachować alergicy. Przeciwwskazane jest stosowanie olejku u dzieci poniżej trzeciego roku życia.

JAŁOWIEC ZWYCZAJNY

Zawiera głównie pinen, kamfen i limonen. Działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Reguluje gospodarkę płynami ustrojowymi, zmniejsza obrzęki. Najczęściej stosowany przy zapaleniu skory, cellulicie, rozstępach. Wspomaga leczenie trądziku i łojotoku. Stosowany jako środek moczopędny, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Olejek łagodzi bóle reumatyczne i nerwobóle. Przedawkowanie może doprowadzić do podrażnienia nerek i krwiomoczu.

KADZIDŁOWIEC CARTERA

Jest pozyskiwana z żywicy drzewa Boswellia carteri. Ma orientalny zapach. Posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwzapalne, uspokajające, odprężające, przeciwbólowe. Działa na skórę łagodząco, wspomaga gojenie ran, opóźnia powstawanie zmarszczek, minimalizuje rozszerzone pory, ujędrnia skórę.

LAWENDA LEKARSKA

Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Stosuje się go w leczeniu trądziku, obniża nadprodukcję łoju. Posiada właściwości uspokajające, przeciwbólowe i bakteriobójcze. Wspomaga leczenie liszaja, grzybicy i egzemy. Olejek stymuluje wzrost nowych, zdrowych komórek. Łagodzi skutki ukąszeń owadów i odpędza mole.

OLEJEK MELISOWY

Olejek melisowy działa odprężająco, uspokajająco, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Oczyszcza i łagodzi skórę. Stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry. Łagodzi skutki ukąszeń przez owady, jest również składnikiem produktów odstraszających owady.

MIĘTA PIEPRZOWA

Dzięki właściwościom odświeżającym, łagodzącym i antyseptycznym jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Olejek używany jest w preparatach utrzymujących higienę jamy ustnej. Stosowany na skórę działa najpierw znieczulająco a następnie rozgrzewająco. Poprawia powierzchniowe krążenie, przyśpiesza ustępowanie obrzęków. Stosowany jest w kremach ściągających i antybakteryjnych oraz tonikach do skóry trądzikowej.

ZIELE PACZULI

Działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwdepresyjnie. Znajduje zastosowanie w terapii cellulitu. Nadaje się do pielęgnacji cery przetłuszczającej się, z rozszerzonymi porami, z trądzikiem. Pielęgnuje również skórę suchą i odwodnioną. Leczy egzemy i łupież.

OLEJEK POMARAŃCZOWY

Posiada właściwości uspokajające, antyoksydacyjne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ściągające, nawilżające. Pobudza wzrost nowych warstw skóry, oczyszcza i ożywia koloryt skóry. Działa fototoksycznie, nie należy go stosować przed i po opalaniu.

OLEJEK ROZMARYNOWY

Ma właściwości antyseptyczne, antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwzapalne. Olejek ten wpływa pobudzająco na OUN, wspomaga koncentrację i pamięć. Stosuje się go do pielęgnacji tłustej cery i do pielęgnacji włosów. Działa przeciwłupieżowo, wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu, chroni włókno włosa przed niszczeniem powodowanym agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.

OLEJEK Z DRZEWA RÓŻANEGO

Posiada właściwości uspokajające, łagodzi bóle głowy, apatie i depresje. Regeneruje skórę, wspomaga gojenie ran i formowanie nowych komórek skóry. Działa antyseptycznie i antybakteryjnie i łagodząco. Polecany do pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej, tłustej i mieszanej.

RUMIAN RZYMSKI

Wykazuje działanie uspokajające, odprężające, przeciwzapalne. Polecany jest do pielęgnacji suchej, wrażliwej i podrażnionej skóry. Stosowany przy stresie, bezsenności, nerwowości.

SANDAŁOWIEC BIAŁY

Olejek eteryczny ma właściwości antyseptyczne. Bakterie trądzikowe, ropne oraz gronkowiec złocisty są bardzo wrażliwe na składniki olejku sandałowego.

SOSNA ZWYCZAJNA

Olejek eteryczny jest produktem destylacji świeżego igliwa, młodych gałązek i szyszek.
Jest silnym antyseptykiem. Wykazuje działanie stymulujące i odświeżające, niweluje bóle mięśniowe. Zalecany do wcierania w skórę przy bólach reumatycznych.

SZAŁWIA LEKARSKA

Olejek eteryczny znajduje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym ze względu na orzeźwiający zapach, natomiast sama kompozycja zapachowa jest wykorzystywana w środkach odstraszających owady. Olejek szałwiowy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Zmniejsza nadmierną potliwość.

Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce. Pobudzają tempo procesów regeneracyjnych skóry, poprawiają ukrwienie oraz powodują, że skóra staje się bardziej elastyczna i ma ładniejszy koloryt.
Olejki eteryczne stosuje się w inhalacji, masażu, kąpieli lub jako okłady. Kilka kropel (2-3) miesza się dokładnie z łyżką oleju bazowego np.olej awokado, jojoba, i taką mieszankę nakłada się na skórę. Nie należy stosować olejków bez rozcieńczania. Nie wolno stosować ich doustnie.
Procesy naprawcze i lecznicze skóry zainicjowane pod wpływem olejków eterycznych przebiegają jeszcze nawet po zakończeniu kuracji.

Trzeba pamiętać, by dobierać olejki właściwie do dolegliwości, niektóre składniki zawarte w olejkach wpływają uspokajająco, podczas gdy inne składniki działają pobudzająco.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków