Rozstępy – zapobieganie i leczenie

    komentarze 0   czytano 426

rozstępyRozstępy to scieńczała i pomarszczona skóra przybierająca postać jasnych blizn. W fazie początkowej pojawiają się na skórze ud, pośladków, piersi i brzucha w postaci zabarwionych na różowo bądź fioletowo pasemek, które przebiegają równolegle, z czasem ulegają rozjaśnieniu. Pojawiają się z reguły obustronnie, na piersiach mogą mieć wygląd promienisty, natomiast na udach poprzeczny.


W pierwszej fazie – zapalnej, kiedy mają jeszcze kolor fioletowy, mamy największe szanse aby się ich pozbyć. Natomiast w fazie zanikowej, kiedy następuje pozorna regeneracja rozstępów, leczenie może polepszyć stan skóry ale nie zlikwiduje rozstępów.
Rozstępy powstają w wyniku upośledzenia funkcji fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastyny.

Często kojarzone są z kobietami w ciąży, jednak mogą pojawić się także z innych przyczyn:
• Pojawiają się u osób, których nadnercza produkują nadmiar kortyzolu – hormon stresu, który gromadząc się we krwi w zbyt dużych ilościach, powoduje upośledzenie funkcjonowania fibroblastów. Produkowane przez uszkodzone fibroblasty włókna kolagenu i elastyny są bardziej kruche i mniej rozciągliwe. W czasie ciąży, wahań wagi, czyli podczas gwałtownego rozciągania skóry, dochodzi do zrywania włókien, czego efektem są rozstępy.
• Przyjmowanie kortykosteroidów przyczynia się upośledzenia funkcji fibroblastów, zahamowania syntezy kolagenu oraz degradacji włókien kolagenowych.
• Pojawienie się rozstępów jest bardziej prawdopodobne w czasie ciąży (od 6 miesiąca) oraz w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej, ze wzgledu na wzrost poziomu estrogenów.
• Na rozstępy duży wpływ mają także predyspozycje genetyczne. Jeśli twoja mama ma rozstępy to i ty musisz być na to przygotowana.

Predyspozycje:
– otyłość
– ciąża
– menopauza
– okres dojrzewania
– kulturyści
– wahania wagi
– przyjmowanie steroidów
– predyspozycje genetyczne
– silny stres
– schorzenia endokrynologiczne

Profilaktyka:
– należy nawilżać systematycznie skórę stosując do tego kremy, żele, olejki przeciw powstawaniu rozstępów
– kobiety w ciąży powinny systematycznie używać preparatów przeciw rozstępom od pierwszych miesięcy ciąży
– ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminy (E, B1, A, beta karoten) oraz mikroelementy – cynk i krzem
– gimnastyka poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia naskórek.
– należy unikać wahań wagi
– naprzemienny zimny i ciepły prysznic
– masaże

Preparaty do walki z rozstępami powinny zawierać składniki, które poprawią strukturę kolagenu a tym samym podniosą elastyczność skóry. W przypadków stosowania kosmetyków na rozstępy liczy się szybkość z jaką zadziałamy, ponieważ specyfiki te zadziałają jedynie na rozstępy w pierwszej fazie. Aby podnieść skuteczność preparatu nie wystarczy tylko go wmasować w skórę ale należy wykonać również masaż. Kosmetyki na rozstępy oparte są na bazie roślinnej elastyny, kolagenu, witamin (A,C,E), biostymoliny, acetazolamidów itd.
Składniki kosmetyków pobudzających fibroblasty to pirogronian sodu, wyciąg z soi, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.

Substancje zagęszczające skórę:
– tretynoina – ogranicza wytwarzanie kolagenazy (enzym rozkładający kolagen) oraz zwiększa produkcję kolagenu.
– wąkrota azjatycka
– retinoidy – pochodne witaminy A, posiadają właściwości złuszczające oraz zwiększają syntezę kolagenu i elastyny.
Olejek eteryczny grejpfrutowy lub z jałowca zwyczajnego, dodawany do kąpieli bądź wmasowany w skórę z olejem bazowym, może chronić przed powstaniem rozstępów.

Usuwanie rozstępów:
Peeling chemiczny przy użyciu kwasu glikolowego, salicylowego. Kwas glikolowy w wyższych stężeniach (50%-70%) złuszcza naskórek i pobudza procesy regeneracje w skórze właściwej. Stymuluje syntezę nowych komórek naskórka oraz włókien kolagenowych. Przy długotrwałym stosowaniu kwasu glikolowego dochodzi do odbudowy włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry. Obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów co prowadzi do zmniejszenia rozstępów.
Mezoterapia igłowa ( z użyciem preparatu – PILNEST) polega na wstrzykiwaniu mikroskopijnych ilości substancji leczniczych bezpośrednio w skórę. Iniekcje substancji czynnych, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawiają mikrokrążenie.
Mezoterapia bezigłowa jest alternatywą mezoterapii igłowej. Polega na wykorzystywaniu impulsów elektromagnetycznych w celu skuteczniejszego wprowadzania substancji czynnych w głąb skóry, które pobudzają fibroblasty.
Mikrodermabrazja to rodzaj peelingu mechanicznego w wyniku którego dochodzi do tworzenia się nowych komórek. W sposób kontrolowany ściera powierzchnię skóry aż do pożądanego poziomu. Po serii zabiegów następuje pogrubienie naskórka oraz zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny. Efektem są spłycone, mniej widoczne rozstępy. Zabieg bezbolesny.
Dermabrazja to zabieg, polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej mający na celu wygładzenie skóry oraz redukcję blizn. Leczenie polega na wygładzeniu blizn i wyrównaniu z otaczającą skórą. Do usunięcia drobnych blizn najczęściej wystarcza jeden zabieg. Zabieg jest bolesny a skóra wymaga gojenia.
Laser CO2 – wiązka promieni lasera zostaje przekształcona w ciepło, niszczy termicznie poszczególne warstwy naskórka.
Chirurgiczne – wycięcie rozstępów

Aby leczenie było skuteczne należy łączyć kilka metod, peelingi z mezoterapią oraz odpowiednią pielęgnacją domową.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków