Zbyt wcześnie wprowadzony pokarm stały przyczyną otyłości u dziecka

    komentarze 0   czytano 170

karmienie niemowlakaNiemowlęta karmione pokarmami stałymi, wprowadzonymi przed ich 4 miesiącem życia, mogą być bardziej podatne na otyłość.

Badania wykazują, iż rodzice powinni poczekać z rozpoczęciem żywienia niemowlaków pokarmem stałym aż znajdą się między 4 a 6 miesiącem życia. Opierając się na tych wytycznych można zmniejszyć ryzyko otyłości u dzieci – powiedziała dr Susanna Huh, jeden z głównych autorów badania z Boston Children’s Hospital.


Okazało się, że dzieci, które były karmione piersią przez co najmniej 4 miesiące a pierwszy pokarm stały otrzymały w piątym lub szóstym miesiącu życia były mniej narażone na otyłość.

Jeśli do diety czteromiesięcznego niemowlaka wprowadzono stały pokarm, to równocześnie wzrosła szansa na wystąpienie otyłości u dziecka w wieku 3 lat.

Specjaliści na całym świecie promują znaczenie karmienia piersią w pierwszych 4 – 6 miesiącach życia. Karmienie piersią nie tylko jest korzystne dla zdrowego rozwoju dziecka, ale także zmniejsza ryzyko otyłości, gdyż dziecko dostaje dokładnie tyle kalorii ile powinno.

Nie powinno się wprowadzać pokarmów stałych do diety niemowlaka zbyt wcześnie. Rodzice często nie są w stanie określić jaką dawkę kalorii w tym czasie powinno otrzymywać ich dziecko. Często zdarza się, że rodzice nieświadomie podają pokarmy bogate w kalorie myśląc, że dziecko będzie się szybciej rozwijać i będzie zdrowsze. Tego typu myślenie skazuje dziecko na otyłość lub nadwagę w wieku 3 lat.

Źródło: zeenews.com

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków