Problem hemoroidów – leczenie laserem

    komentarze 0   czytano 0

Na dolegliwości związane z hemoroidami cierpi około 50% ludzi w różnym okresie swojego życia. Najczęściej ta przypadłość dotyka osoby po 40 – tym roku życia, ryzyko pojawienia się wzrasta w wiekiem. Obecnie schorzenie to zaliczane jest to chorób cywilizacyjnych.


Choroba hemoroidalna to choroba guzków krwawniczych zwanych hemoroidami, a także żylakami odbytu, które tworzą się w ostatnim odcinku jelita grubego. Guzki mają postać nabrzmiałych i rozszerzonych żył. Przebieg nieleczonej choroby jest długotrwały, a występowanie objawów może się zmniejszać i zwiększać w zależności od stopnia jej zaawansowania.

Podobne objawy jak przy żylakach odbytu, towarzyszą również nowotworom jelita grubego, dlatego też ważna jest w procesie leczenia diagnostyka. Zanim specjalista rozpocznie leczenie, poprzedza je badanie z użyciem wziernika (rektoskopia lub anoskopia).
Najczęstszymi objawami hemoroidów są:

– krwawienie
– świąd w okolicy odbytu
– wypadanie guzka
– ból w okolicy odbytu
– nietrzymanie gazów i stolca

Rozwój hemoroidów dzielimy na cztery stadia:

– Stadium 1 (hemoroidy nie są wyczuwalne, ani widoczne na zewnątrz. Dochodzi do sporadycznych jasnoczerwonych krwawień)
– Stadium 2 (hemoroidy mogą zacząć wypadać podczas parcia, jednak same się chowają)
– Stadium 3 (hemoroidy wypadają już nie tylko podczas parcia, ale również podczas wysiłku fizycznego. Dochodzi także swędzenie oraz ból)
– Stadium 4 (wzmożone objawy jak w stadium 3, dochodzi do tego sączenie a także możliwość nieotrzymania stolca)

Na powstawanie żylaków odbytu składa się wiele czynników m.in.: nieodpowiedni tryb życia (mała aktywność fizyczna, stres, zła dieta), praca w pozycji siedzącej, nadwaga, ciąża i naturalny poród, choroby okolic odbytu

Choroba hemoroidalna przez większość osób uważana jest za wstydliwą, często boją się udać z nią do lekarza – niepotrzebnie. Wiele osób borykających się z tą bolesną i uciążliwą przypadłością, myśli, że jedynie zabieg chirurgiczny może pomóc w pozbyciu się tego przykrego problemu. Jest to błędne przekonanie. Okazuje się, że tylko 10 – 20 % pacjentów z hemoroidami wymaga interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj są to pacjenci z tzw.: IV stadium choroby (wypadaniem odbytu, tam gdzie zawiodło leczenie zachowawcze i instrumentalne).
Lekarze radzą by nie lekceważyć tego schorzenia – zaniedbane lub źle leczone może spowodować poważne problemy i potrzebę radykalnego działania. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie może temu zapobiec.
Zanim lekarz proktolog zdecyduje o operacyjnym zlikwidowaniu żylaków odbytu (wyjątek: zaawansowana choroba hemoroidalna), poddaje pacjenta leczeniu zachowawczemu, a jeżeli okaże się ono nieskuteczne – leczeniu instrumentalnemu.

Leczenie zachowawcze stosuje się zazwyczaj w dwóch pierwszych stadiach choroby. Dzielimy je na:

– leczenie farmakologiczne (łagodzenie i wykluczanie uciążliwych objawów za pomocą m.in.: leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, przeciwbakteryjnych, ułatwiających wypróżnienie)
– dieta (zalecana jest bogata w błonnik roślinny, on bowiem zapobiega powstawaniu żylaków odbytniczych. Błonnik także skutecznie wpływa m.in.: na perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, zapewnia prawidłowy poziom dobroczynnych bakterii jelitowych. Ważne jest też picie dużej ilości płynów – 2,5 litra dziennie)
– medycyna naturalna (stosowanie ziół w postaci naparów, herbatek, okładów, nasiadów m.in.: kasztanowiec zwyczajny, krwawnik pospolity, ziarnopłon wiosenny, oczar wirginijski)

Leczenie instrumentalne polega na podwiązaniu żylaków odbytu lub zmniejszeniu ich ukrwienia. Zabiegi wykonywane są ambulatoryjnie. Do instrumentalnych metod leczenia zaliczamy:

– krioterapię
– skleroterapię
– elektrokoagulację
– fotokoagulację
– podkłucie tętnic hemoroidalnych (DGHAL)
– terapia zespolona (zakładanie gumowych podwiązek)

Do instrumentalnych metod usuwania hemoroidów zaliczamy również leczenie laserowe czyli tzw.: laseroterapię. Obecnie ta metoda walki z żylakami odbytu stała się bardzo powszechna. Zabieg ten w Polsce wykonuje wiele klinik. Terapia jako taka stosowana jest od 1989 roku.

W laserowej terapii stosuje się dwa rodzaje urządzeń:

– laser CO2 (leczenie polega na odparowaniu zewnętrznych części guzka po za odbytem)
– laser neodymowo – yagowy (leczenie polega na wywołaniu fotokoagulacji u podstawy hemoroidu i spowodowania tym sposobem jego martwicy)

Przed wykonaniem zabiegu chirurg proktolog przeprowadzania badanie USG Doppler, dzięki któremu określa pozycję naczyń krwionośnych. W zależności od stadium zaawansowania choroby, zabieg przy użyciu lasera dzielimy na dwa rodzaje:

– HeLP – wykonywany jest przy leczeniu hemoroidów I i II stadium. Jest to zabieg najmniej inwazyjny i najprostszy z obecnych stosowanych przy tego rodzaju przypadłościach. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 15 minut. Co najważniejsze – jest bezbolesny. Pacjenta znieczula się miejscowo, po wykonanym zabiegu pozostaje on na obserwacji jedynie 15 minut.
Zabieg HeLP zamyka tętniczki hemoroidalne bez potrzeby stosowania klipsów bądź nici.

– LHP – stosuje się w przypadku hemoroidów III i IV stadium. Zabieg polega na zamknięciu guzków krwawniczych od wewnątrz, bez uszkodzenia zwieracza i śluzówki. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, w krótkim znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Przy użyciu światłowodu LHP, który emituje światło obwodowo. Zabieg przywraca naturalną strukturę anatomiczną hemoroidu. Nie ma potrzeby cięć i zszywania ran. Pacjenci wracają do normalnej aktywności w ciągu kilku dni.

Choroba hemoroidalna jest w pełni wyleczalna. Najlepiej jednak w ogóle do niej nie dopuścić. Ważna w tym przypadku jest profilaktyka. Opiera się ona głównie na odpowiedniej diecie ubogiej w tłuszcze zwierzęce oraz białka, a bogatej za to w błonnik, który wpływa na pracę jelit. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, regularnym wypróżnianiu, noszeniu odpowiedniej bielizny (powinna być w 100% bawełniana), a także higienie okolic odbytu.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków