Pielęgnacja skóry jesienią
Po sezonie urlopowym praca kosmetologa skierowana jest na problemy ze skórą takie jak: zaburzenia pigmentacji (piegi, plamy soczewicowate, znamiona barwnikowe), zmiany naczyniowe, przesuszenie (spada zawartość naturalnego czynnika nawilżającego) spowodowane głównie nadmierną ekspozycją na słońce, jak również kąpielami w morzu.
Podstawowym działaniem jest nawilżanie i odbudowa płaszcza lipidowego, uszczelnianie cementu międzykomórkowego oraz pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych.
Nawilżanie
Wszelkie niedobory wody w tkankach możemy uzupełnić zabiegami nawilżającymi które w swoim składzie będą zawierać kwas hialuronowy, mocznik oraz NMF (naturalny czynnik nawilżający). W celu poprawy nawilżenia, wygładzenia, redukcji podrażnień i zaczerwienienia skóry, zabiegi na twarz możemy wzmocnić płatem kolagenowym. Nawilżenie skóry zostaje polepszone dzięki zdolności kolagenu do wiązania wody. Skutecznym zabiegiem kosmetycznym będzie wtłaczanie substancji aktywnych przy pomocy ultradźwięków lub mezoterapii bezigłowej. Warto do każdego zabiegu dodać ampułkę z kwasem hialuronowym.
Zabiegi oparte na ekstraktach z alg działają na skórę nawilżająco, odświeżająco i ujędrniająco. Ponadto intensywnie rewitalizują oraz zwalczają negatywne działanie wolnych rodników.
Przesuszona, łuszcząca się, mało elastyczna skóra to oznaka posłonecznych uszkodzeń, które prowadzą do obniżenia syntezy kolagenu co przyśpiesza starzenie się skóry. W takim przypadku pomocne mogą okazać się zabiegi na bazie roślinnych komórek macierzystych, które intensywnie regenerują skórę, opóźniają procesy starzenia i pomagają zachować witalność naskórkowych komórek. Doskonałe efekty przyniosą także zabiegi silnie remineralizujące i liftingujące, które stymulują włókna kolagenowe i elastylowe, dając efekt powierzchniowego napięcia skóry.
Złuszczanie
To najlepszy czas na poddanie się zabiegom złuszczającym: mechanicznym (mikrodermabrazja, dermabrazja), fizycznym (peeling kawitacyjny, laseroterapia) lub chemicznym (peelingi chemiczne). Głęboki peeling z kwasem glikolowym, pirogronowym złuszcza warstwy martwych komórek. Zabieg z użyciem kwasu glikolowego wyrównuje przebarwienia, wygładza zmarszczki, niweluje rozszerzone pory, cera odzyskuje nawilżenie i promienny wygląd.
Pielęgnacja
Kosmetyki do pielęgnacji skóry powinny odbudowywać barierę lipidową naskórka oraz uszczelniać cement międzykomórkowy, w ich składzie powinny znajdować się m.in. skwalen, ceramidy, sterole, NNKT (olej z wiesiołka, ogórecznika, migdałów, awokado).
Z antyoksydantów korzystny wpływ mają: witamina E i A, flawonoidy otrzymywane z zielonej herbaty, lukrecji, soi, miłorzębu, żeń-szeń, spirulina.
Równowagę w funkcjonowaniu układu odpornościowego skóry przywrócą kosmetyki immunomodelujace zawierające w swoim składzie m.in. jeżówkę purpurową (echinacea), glukan (polisacharyd otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży) oraz oligopeptydy.
Warto zwrócić uwagę na związek otrzymywany z ekstraktu soi – elhibin, który znacznie zmniejsza objawy podrażnienia. Podobne działanie wykazują oleje z dorsza, rekina, rzepaku, siemienia lnianego.
Należy pamiętać, że czasem jeden zabieg nie wystarcza do uzyskania zadowalających efektów, dlatego ważne jest kompleksowe dbanie o skórę, nie zapominając o prawidłowej pielęgnacji domowej.