Pedicure z rybką niehigieniczny?

    komentarze 1   czytano 207

Pedicure za pomocą ryb może doprowadzić do rozprzestrzeniania się HIV i zapalenia wątroby typu C, ostrzegają eksperci ds. zdrowia. Osoby chore na cukrzycę, łuszczycę lub z osłabionym układem odpornościowym, są szczególnie wrażliwe i nie powinny w ogóle korzystać z tej metody.


Rybki Garra rufa nie mają zębów, a martwy naskórek usuwają za pomocą ssania czymś w kształcie ust, pozostawiając zdrową nienaruszoną warstwę skóry. Ryzyko zakażenia jest niskie ale nie można go całkowicie wykluczyć.

Specjaliści podkreślają, że stosowanie takich zabiegów jest niehigieniczne i może doprowadzić do zakażeń. Okazało się, że wody w zbiornikach zawierają mikroorganizmy, dlatego w warunkach spa istnieje możliwość przeniesienia wielu infekcji albo z ryb na osobę (podczas procesu „skubania”), lub z wody na osobę (bakterie rozmnażające się w wodzie), bądź z innej osoby (za pośrednictwem wody, powierzchni w otoczeniu i ryb). Zarzuca się tej metodzie także naruszenie przepisów sanitarnych, które wymagają dezynfekowania urządzeń po każdym użyciu. Dlatego istnieje obawa, że przy stosowaniu grupy ryb przez kilku, a nawet kilkunastu klientów, poprzez mikrouszkodzenia skóry może dojść do przekazywania sobie infekcji krwiopochodnych, takich jak HIV czy zapalenie wątroby. Jednak ogólne ryzyko zakażenia może być bardzo niskie , w przypadkach gdzie standardy higieny są przestrzegane.

Gdy standardy higieny są przestrzegane, jest mało prawdopodobne, aby doszło do zakażenia podczas pedicure w rybim spa, jednak ryzyko będzie większe dla niektórych osób.”- powiedział Dr Hilary Kirkbride , epidemiolog konsultant w HPA

Dlatego uważamy, że ważne jest sprawdzenie czy klient nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby narazić go na ryzyko. Konieczne jest dokładne badanie stóp klientów przed każdym zabiegiem, aby upewnić się czy nie ma uszkodzeń, otarć naskórka lub istniejących chorób skóry, które mogą pomóc w rozprzestrzenianiu się infekcji.” – dodał.

Źródło: hpa.org.uk

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków