Jak zwalczyć cellulit

    komentarze 3   czytano 1008

cellulit
Cellulit (lipodystrofia) dotyczy prawie wszystkich kobiet zarówno szczupłych jak i otyłych, to zmiany obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe tkanki podskórnej. Objawia się defektami skórnymi powstającymi w wyniku powiększania i nierównomiernego rozmieszczenia komórek tłuszczowych (adipocytów), wody i produktów przemiany materii.


Upośledzone krążenie w naczyniach otaczających adipocyty jest przyczyną lipodystrofii, gdyż zaburzone jest skuteczne usuwanie produktów materii. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicach brzucha, pośladków, ud i ramion, ponieważ w tych okolicach jest najwięcej komórek tłuszczowych. Skóra w tych miejscach jest zwiotczała, gąbczasta, pofałdowana o nierównomiernych zgrubieniach, przypomina skórkę pomarańczy.

Etapy rozwoju cellulitu

cellulit

1. Zastój żylny i limfatyczny, rozpoczyna się gromadzenie tłuszczów przez adipocyty – zmiany nie są widoczne gołym okiem
2. Obniżony przepływ krwi na wskutek ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty. Po ujęciu skóry w fałd, wyczuwamy drobne guzki i grudki. W tej fazie charakterystyczny jest także obrzęk.
3. Odkładanie się ubocznych produktów materii, widoczne zwłóknienie części tkani podskórnej, nasilają się zaburzenia krążenia – początek choroby
4. złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki, które uciskają włókna nerwowe i naczynia włosowate – objawia się licznymi, dużymi guzami, odczuwalny jest ból. Cellulit staje się chorobą.

Wyróżnia się 2 rodzaje cellulitu wodny i lipidowy

Cellulit wodny polega na odkładaniu się w tkankach rezerwy wody i tłuszczów, w celu przygotowania ciała kobiety do ciąży, co ma początek w okresie dojrzewania. Spowodowany jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach co prowadzi do zatrzymania się w nich wody. Ma to związek z zakłóconym rytmem hormonalnym.

Cellulit lipidowy dotyczy głębokich warstw skóry. Cukier i kwasy tłuszczowe gromadzą się w adipocytach, tworząc związek – trójgliceryd. Od przebiegu procesu rozpadu trójglicerydów zależy czy powstanie cellulit, jeśli rozpad trójglicerydów przebiega nieprawidłowo to tłuszcze zaczynają gromadzić się w komórkach, a te się powiększają tworząc na powierzchni skóry guzki. Uciskają one zakończenia nerwowe, dlatego przy ucisku odczuwalny jest ból.

Przyczyny powstania celulitu

cellulit

– Hormonalne – estrogeny (żeńskie hormony) zwiększają objętość komórek tłuszczowych i retencję wody. Wzrost wydzielania estrogenów niezrównoważony wydzielaniem odpowiedniej ilości progesteronu może ułatwiać zatrzymywanie wody i powstanie cellulitu. W okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy, w czasie zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych
– Zaburzenia krążenia – nasilone zaburzenia krążenia przez nawyki np. zakładanie nogi na nogę.
– Neurowegetatywna – zaburzenia metabolizmu tłuszczów wynikające ze zwiększonego wydzielania adrenaliny (hormon odpowiedzialny za zmniejszenie rozpadu adipocytów) w czasie stresu. Zauważono, że większość kobiet u których stwierdzono cellulit wykazuje stan nadmiernego niepokoju.
– Nieprawidłowe odżywianie – zbyt duże ilości soli, tłuszczów i węglowodanów powodują zatrzymanie płynów w tkankach i obrzęki.
– Palenie papierosów – nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu.
– Brak ruchu – siedzący tryb życia sprzyja cellulitowi, sprawia że układ limfatyczny nie funkcjonuje prawidłowo i organizm nie jest w stanie pozbyć się produktów przemiany materii.
– Uwarunkowania genetyczne
– Sterydy – pojawia się u mężczyzn przyjmujących sterydy
– Noszenie zbyt obcisłych ubrań
– Gorące kąpiele

Zwalczanie cellulitu

cellulit

W zwalczaniu cellulitu ważne jest usprawnienie mikrokrążenia poprzez masaże, naprzemienne zimne i ciepłe kąpiele, peelingi oraz zastosowanie substancji pobudzających przemianę kwasów tłuszczowych np. L- karnityny, kofeiny, borowiny, guarany. Dieta bogata w substancje moczopędne, sole mineralne i witaminy. Samo stosowanie kosmetyków antycellulitowych nie pomaga, konieczna jest aktywność fizyczna, aby nie doprowadzić do zaburzeń proporcji między tkanką łączną a tłuszczową.
Podstawą naszego codziennego menu powinny być błonnik i białka pochodzące z chudego mięsa, ryb, przetworów mlecznych oraz jaj. Dobrym źródłem białka są także warzywa, a w szczególności awokado, soja i soczewica. Warto też sięgać po owoce bogate w witaminę C – cytrusy. Wspomagają one odbudowanie włókien kolagenu, co wpływa korzystnie na wygląd skóry. Należy ograniczać spożywanie cukru, alkoholu, czerwonego mięsa, kiełbas.
Zalecane jest picie 1,5 litra wody mineralnej dziennie a także szklankę zielonej herbaty. To najlepszy sposób na oczyszczanie organizmu. Należy unikać nadmiernego opalania szczególnie w solariach – sprawia ono, że skóra staje się mniej jędrna i wiotczeje.

Co powinny zawierać kosmetyki antycellulitowe

cellulit

Kofeina – ma doskonałe właściwości drenujące – zastosowana na skórę pobudza mikrokrążenie skórne a w połączeniu z aktywnością fizyczną wspomaga spalanie tłuszczu. Jest pomocna w wydalaniu toksyn i pobudzaniu rozkładu substancji tłuszczowych.
L-karnityna – powoduje przyśpieszenie metabolizmu, usprawnia ponadto przemianę tłuszczów w energię, poprawia mikrokrążenie.
Wyciąg z bluszczu – wspomaga usuwanie nadmiaru wody oraz substancji toksycznych z komórek, zapobiegając powstawanie obrzęków.
Borowina – powoduje wzrost metabolizmu komórkowego i miejscowe rozgrzanie tkanek ,co pomaga w zmniejszeniu pomarańczowej skórki oraz utracie centymetrów, pomaga w zdetoksowaniu skóry.
Ekstrakt z głogu – substancje w nim zawarte przyczyniają się do stymulacji procesu rozkładu trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe, przyczyniając się zatem do przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej.
Guarana – wspomaga metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej.
Inne preparaty do walki z cellulitem:
– pobudzające krążenie: wyciąg z nostrzyka, wyciąg z bożego drzewka, rozmaryn, wit. C i E
– uszczelniające naczynia krwionośne: ruszczyk kolczasty, wyciąg z kasztanowca, ginko
– przyśpieszające spalanie tłuszczu: ekstrakt z głogu, wyciąg z alg morskich,
– substancje moczopędne zapobiegające retencji wody: związki potasu i jodu.
Ponadto mangan, zielona herbata, lukrecja, czarne błoto z Morza Martwego, lecytyna sojowa, olejki eteryczne: geraniowy, grejpfrutowy, paczuli, z jałowca zwyczajnego.

Suplementy diety

cellulit

W postaci kapsułek lub wyciągów roślinnych. Wpływają na lipolizę, działają moczopędnie lub na zaburzenia krążenia.
Lubczyk bagienny, bambus, karczoch, drzewo gorzkiej pomarańczy, wiśnia, brzoza, perz, rumianek, guarana, mniszek lekarski, skrzyp, rozmaryn, czerwona winorośl, Ginkgo biloba.

Techniki stosowane w walce z cellulitem

cellulit

– Jontoforeza
– Masaż wibracyjny
– Drenaż limfatyczny
– Masaż próżniowy
– Elektrostymulacja mięśni
– Fale radiowe
– Mezoterapia
– Liposukcja
– Zabiegi borowinowe
– Algoterapia
– Body wrapping

GUAM ANTYCELLULITE GEL- Żel antycellulitowy i wyszczuplający

guam

Revitol Cellulite Cream – krem na cellulit

revitol

Oligo.DX – żel o działaniu antycellulitowym

oligo.dx

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków