Dezodorant czy antyperspirant?

    komentarze 0   czytano 36

Używanie preparatów dezodorujących jest stałym elementem codziennej pielęgnacji ciała dla większości z nas. Na rynku dostępne są dezodoranty i antyperspiranty o różnych zapachach, które często dodatkowo pielęgnują naszą skórę. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że wbrew obiegowej opinii dezodorant to nie to samo co antyperspirant. Czym właściwie różnią się preparaty tego typu? Dla kogo lepszy będzie dezodorant, a kto powinien zdecydować się raczej na antyperspirant?

Typowy dezodorant to kosmetyk, którego zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu. Dezodoranty mają przy tym na tyle subtelne zapachy, że wraz z nimi można używać także perfum (oczywiście oba zapachy powinny ze sobą współgrać). Pamiętajmy jednak, że klasyczny dezodorant w żaden sposób nie wpływa na wydzielania potu. Ponieważ kosmetyki tego rodzaju zawierają alkohol etylowy, hamują do pewnego stopnia rozkład bakterii na naszej skórze, jednak działanie to jest raczej krótkotrwałe. Zwykle nie przekracza kilku godzin. Dlatego też zwykłe dezodoranty nadają się osób, które nie są narażone na nadmierne pocenie np. z powodu stresu czy aktywności fizycznej.

Jeśli regularnie ćwiczysz lub masz stresującą pracę, lepszym rozwiązaniem będzie antyperspirant. Dezodoranty antyperspirujące zawierają podobnie jak ich klasyczne odpowiedniki substancje aktywne, które ograniczają liczbę bakterii na skórze i hamują rozkład potu. Jednak to nie wszystko. Antyperspirantami określa się jedynie te dezodoranty, których skład wzbogacony został dodatkowo związkami skutecznie zmniejszającymi potliwość. Zwykle chodzi tu o sole chlorku glinu. Wilgoć i temperatura powodują, że antyperspirant przybiera postać żelu, który skutecznie zwęża ujścia znajdujących się na skórze gruczołów potowych. W ten sposób pocenie zostaje czasowo ograniczone. Dostępne obecnie antyperspiranty oferują nam ochronę długotrwałą – w niektórych przypadkach możemy liczyć na uczucie świeżości nawet przez kolejne 24 godziny.

Warto wspomnieć jeszcze o tzw. blokerach – antyperspirantach cechujących się przedłużonym działaniem. Bloker należy zwykle stosować na początku przez 2-3 dni pod rząd, później zaś w pełni wystarczy, jeśli użyjemy kosmetyku 2 razy w tygodniu. Decydując się na zakup blokera, powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania kosmetyku, ponieważ niewłaściwa aplikacja lub interakcja z innymi preparatami może doprowadzić do zatkania gruczołów potowych.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków