Borowina w kosmetyce

    komentarze 1   czytano 5971
borowina w kosmetyce

borowina w kosmetyceBorowina ze względu na swe terapeutyczne i pielęgnacyjne działanie jest obecnie jednym z najcenniejszych składników kosmetycznych. Zaliczana jest do peloidów, czyli występujących w przyrodzie tworzyw powstałych w wyniku naturalnych procesów geologicznych, które po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą stosowane są do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Wspomaga leczenie schorzeń mięśni, stawów, stanów zapalnych, a także chorób kobiecych.


Po zabiegu kosmetycznym z użyciem borowiny skóra jest gładka i napięta.
Borowina jest rodzajem nieodwodnionego torfu o leczniczych właściwościach. Zawiera wiele cennych substancji takich jak potas, brom, żelazo, magnez , mangan, pektyny, fitoestrogeny, cynk, enzymy, aminokwasy, kwasy huminowe. Zawarte w borowinie składniki chemiczne i biologiczne, działają przeciwzapalnie, nawilżająco, łagodząco, drażniąco, bakteriostatycznie, bakteriobójczo i przeciwwirusowo oraz zwalczają wolne rodniki, oczyszczają organizm z toksyn i działają odmładzająco. Coraz więcej badań potwierdza dobroczynne działanie borowiny zarówno na zdrowie jak i na urodę.
Borownia po rozdrobnieniu i zmnieszniu z wodą stosowana jest w postaci papki do kąpieli, zawijań lub okładów.

ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE

borowina w kosmetyce

Borowina jest stosowana w kosmetyce w leczeniu cellulitu, ze względu na właściwości regenerujące i wspomagające usuwanie toksyn. Stosowana jest w zabiegach Body Wrapping polegających na nakładaniu na skórę preparatu borowinowego i owijaniu ciała folią lub w zabiegach z użyciem kapsuły rozgrzewającej.

Borowina jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę, dostarczając jej substancji mineralnych i organicznych, które regenerują procesy metaboliczne. Posiada właściwości rozpulchniające, detoksykujące, przyśpieszające redukcję tkanki tłuszczowej i poprawiające napięcie skóry.
Kosmetyki produkowane na bazie borowiny wykorzystywane są do zabiegów odmładzających, modelujących, antycellulitowych i odchudzających.
Neutralizuje działanie wolnych rodników przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się skóry. W trakcie zabiegów borowinowych zachodzą procesy oczyszczenia skóry, rozpulchnienie naskórka i głębokiej penetracji substancji aktywnych.
Na bazie borowiny produkowane są mydła, maseczki, szampony, płyny i sole do kąpieli. Płyny do kąpieli zawierają większą ilość kwasów humusowych oraz soli mineralnych, zalecane są do skór problematycznych i przy stanach zapalnych stawów. Natomiast szampony działają przeciwzapalnie i osłaniająco, dzięki czemu włosy są mocne i błyszczące.

Kąpiel borowinowa

Stosowana do kąpieli powoduje powolne przegrzanie tkanek, co powoduje ich lepsze odżywienie, dotlenienie i przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów materii. Wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, zwiększa napięcie części współczulnej układu nerwowego. Kąpiel borowinowa jest skutecznym zabiegiem w rozluźnianiu zmęczonych mięśni, zmniejsza ich bolesność, dlatego wskazana jest po wysiłku fizycznym, treningach i zawodach. Reguluje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej narządu ruchu. Zabieg powinien trwać 15-20 minut po sześciu lub ośmiu godzinach od zakończenia aktywności fizycznej. Lecznicza kąpiel musi mieć ściśle określoną temperaturę, może sięgać najwyżej do okolic pod sercem. Po zabiegu należy wypoczywać przez około godzinę. Z kąpieli borowinowych można skorzystać w ośrodkach SPA oraz w publicznych uzdrowiskach. Można również zrobić sobie taką kąpiel w domu przy użyciu specjalnej, rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej.

Okłady i zawijania borowinowe

borowina w kosmetyce

Podczas zabiegu ciało pacjenta smarowane jest borowinową papką o temperaturze 40-45°C (niektóre firmy kosmetyczne proponują zabieg z użyciem maski borowinowej na zimno), a następnie zawijane w folię. Warstwa powinna mieć grubość kilku centymetrów. Taki okład powinien znajdować się na ciele przez 30 minut. Klientkę można okryć dodatkowo kocem lub umieścić w nagrzanej kapsule, ponieważ zastosowane dodatkowego ocieplenia przyśpiesza metabolizm i poprawia krążenie krwi i limfy oraz ułatwia usuwanie toksyn. Mechanizm działania leczniczego borowiny polega na oddziaływaniu cieplnym, powstałym w wyniku ucisku masy borowinowej na skórę oraz wpływie zawartych w niej związków aktywnych. Toksyny wydostają się za zewnątrz wraz z potem a oczyszczona w ten sposób skóra skuteczniej przyjmuje zawarte w borowinie dobroczynne składniki. Jeśli chce się osiągnąć efekt odchudzający konieczna jest seria zabiegów, gdyż odchudzający efekt borowin następuje powoli ale jest za to długotrwały. Skóra po zabiegu jest wygładzona i miła w dotyku.

Zabieg ochładzający

Borowina może być również wykorzystywana do zabiegów ochładzających wybrane części ciała w ostrych stanach zapalnych. Należy schłodzić ją do temperatury ok. 2-5°C owinąć w bawełnianą tkaninę i przyłożyć na wybrane miejsce. Czas zabiegu wynosi 10-20 minut, kiedy mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym zabieg należy powtarzać co 1-2 godziny.

Zabieg rozgrzewający

Stosuje się go na okolice stawów, jako zabieg wspomagający usuwanie zakwaszenia oraz jako zabieg mający na celu wzmożenie procesów wypoczynkowych w okolicy więzadeł, czy ścięgien.

Wskazania do zabiegów borowinowych

– cellulit
– rozstępy
– zwiotczenie skóry
– cera tłusta, mieszna
– starzenie się skóry
– poszarzała cera
– nadmiar tkanki tłuszczowej
– przebarwienia
– zmarszczki
– trądzik

ZASTOSOWANIE BOROWINY W LECZNICTWIE

borowina w kosmetyce

Choroby reumatyczne (zapalenia okołostawowe, przewlekły gościec, procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych)
Choroby układu nerwowego (nerwobóle, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, porażenia i niedowłady spastyczne, choroba Heinego – Medina, rwa kulszowa, urazowe uszkodzenie nerwów obwodowych)
Stany po urazach kości i stawów
Choroby kobiece (niedorozwój gruczołów mlecznych, stany zapalne przydatków, pochwy i szyjki macicy, niedoczynność hormonalna jajników, bezpłodność, nacieki pooperacyjne, zespół klimakteryczny)
Choroby wewnętrzne w tym choroby układu oddechowego (przewlekły nieżyt krtani, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych)

Przeciwwskazania

Wysoka temperatura może powodować zbytnie obciążenie organizmu, dlatego zabieg z użyciem borowiny nie jest przeznaczony dla każdego.
– czynna gruźlica płuc,
– nowotwory,
– niewydolność krążenia i oddechowa,
– nie wyrównane wady serca,
– nadczynność tarczycy,
– stany pozawałowe,
– nadciśnienie tętnicze,
– niskie ciśnienie,
– miażdżyca,
– choroba wrzodowa,
– świeże złamania i urazy,
– stan znacznego osłabienia i wycieńczenia,
– ciąża,
– zespół Sudecka,
– czynne przetoki i odleżyny,
– zaburzenia czucia,
– zakrzepowe zapalenie żył,
– cukrzyca,
– endometrioza,
– ostre i podostre choroby kobiece,
– podwyższona temperatura ciała bez względu na przyczynę,
– nie zaleca się borowiny dzieciom i nastolatkom.

Znacznie więcej przeciwwskazań co do stosowania zabiegów borowinowych jest w uzdrowiskach, gdyż wykorzystują one borowinę w wyższych stężeniach niż gabinety kosmetyczne.

Borowinowa kostka iwonicka

borowina w kosmetyce

Stosowanie okładów sporządzonych z kostki borowinowej jest odpowiednikiem zabiegów borowinowych (okładów i zawijań) wykonywanych w uzdrowiskach podczas kuracji leczniczej. W kuracji przewlekłych schorzeń stawów, ścięgien, mięśni, nerwów, kości i okostnej na tle zapalnym, gośćcowym, urazowym i zwyrodnieniowym.

Cena: 6.44 zł

Farmona – Zestaw kosmetyków do zabiegów borowinowych

borowina w kosmetyce

Sulphur – żel borowinowy

borowina w kosmetyce

Hypoalergiczny żel z borowiny do pielęgnacji skóry nadmiernie złuszczającej się, odwodnionej, skłonnej do podrażnień.

Cena:15.80 zł


BINGO – Borowinowy eliksir do kąpieli z rozmarynem

Borowina w kosmetyce

Producent zapewnia, że zastosowanie eliksiru na skórę regeneruje naskórek i uszkodzone tkanki, a także zwiększa ukrwienie skóry oraz uaktywnia reakcje, które powodują wzrost metabolizmu komórkowego, natomiast wyciąg z rozmarynu ujędrnia i pobudza odnowę skóry.

Cena: 13.20 zł

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków