Akupunktura bez igieł – Masaż SHIATSU

    komentarze 0   czytano 157

masaż shiatsu

Masaż shiatsu (ucisk kciukiem) jest starożytną sztuką uzdrawiania dotykiem pochodzącą z Japonii, bazującą na zasadach medycyny chińskiej. Jest również spotykany pod nazwą: refleksoterapia, technika leczenia bólu, masaż receptorów, akupresura. We współczesnym masażu shiatsu używa się nie tylko kciuków, ale również dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp. Jednocześnie uciska się kilka lub kilkanaście punktów, stymulując przy tym określone punkty lecznicze, położone wzdłuż meridianów dla osiągnięcia tych samych skutków, co przy pomocy akupunktury.


Nacisk na punkty jest miękki, ale powolny i głęboki, a pacjent może odczuwać niewielki ból. Terapeuta wykorzystuje całe swoje ciało, by stworzyć presję na meridianach. Aby wykonać masaż shiatsu pacjent musi zmieniać pozycję z leżącej na plecach, na brzuch i po obu stronach ciała. To pozwala terapeucie na masaż każdego energetycznego punktu meridianów.

shiatsu-masazMeridiany to układ niewidzialnych kanałów biegnących wzdłuż ciała, którymi przenosi się energia. Poprzez system odchodzących od nich cienkich odgałęzień, łączą określone punkty na powierzchni ciała z odpowiednimi narządami wewnętrznymi. Po każdej stronie ciała człowieka przebiega 12 meridianów głównych. Na każdym z nich jest od 9 do 67 punktów akupunktury. Wszystkie te meridiany mają 2 elementy: zewnętrzny – biegnący po powierzchni ciała, na której leżą wszystkie punkty oraz wewnętrzny – biegnący wewnątrz i zmierzający do odpowiadających im narządom. Brak energii w określonym meridianie jest związany z jej nadmiarem w innym, masaż shiatsu pomaga tę energię zrównoważyć.

Podobnie jak akupunktura, shiatsu opiera się na holistycznym systemie tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie choroba wynika z braku równowagi w naturalnym przepływie energii przez ciało. Masaż Shiatsu oddziałuje na cały organizm, dlatego jest taki skuteczny. Masaż jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, wieku, płci, stanu fizycznego oraz stanu psychicznego. Może być wykonany nawet u małych dzieci jak, i u osób starszych. Stosowany regularnie pomaga zlokalizować zaburzenia oraz zapobiega kumulacji zmęczenia i chorobom.

Wskazania

– bóle głowy, migrena, bezsenność, nerwice,
– choroby serca, zawroty głowy,
– zaburzenia żołądkowe i jelitowe, dolegliwości wątrobowe,
– astma oskrzelowa, choroby układu oddechowego, skrzywienie kręgosłupa w rejonie piersiowym,
– cukrzyca, dolegliwości nerkowe,
– dolegliwości prostaty, nieregularne menstruacje, impotencja,
– rwa kulszowa, zmęczenie nóg, hemoroidy, reumatyzm

Przeciwwskazania do masażu shiatsu

– choroby zakaźne,
– hemofilia, białaczka, wrzody żołądka, dwunastnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie trzustki, marskość wątroby,
– nowotwory,
– złamania kości
– bóle niewiadomego pochodzenia,
– ostrożnie przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym,
– ciąża i menstruacja u kobiet (nie wolno masować punktów hormonalnych, oddalone dozwolone),
– choroby psychicznie,
– osoby będące pod wpływem alkoholu

masaż shiatsuMasaż wykonuje się na podłodze na kocu lub na specjalnej macie. Masażysta wykonuje ruchy charakterystyczne dla masażu shiatsu, które są bardzo łagodne i przyjemne. Masaż odbywa się przez ubranie (luźny, ciepły, najlepiej bawełniany strój np. dres) i nie stosuje się żadnych olejków. Osoba masowana musi być rozluźniona oraz głęboko oddychać Terapeuta rytmicznie uciska punkty energetyczne na całym ciele oraz łagodnie rozciąga mięśnie, najpierw na przodzie ciała a potem na tyle ciała. Zabieg trwa około 50 minut. Po zabiegu pacjent jest zrelaksowany i odczuwa wewnętrzny spokój.

Masaż shiatsu ma na celu zharmonizowanie przepływu energii w ciele, poprawę samopoczucia, koncentracji i sprawności intelektualnej. Pobudza samouzdrawiające siły organizmu oraz uwrażliwia na sygnały płynące z własnego ciała. Masaż w sposób bezpieczny wykazuje profilaktyczne działanie prozdrowotne. Poprawia działanie układu odpornościowego, krwionośnego oraz oddechowego. Jest szczególnie polecany osobom osłabionym lub w okresie ich rekonwalescencji po chorobie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Akupunktura bez igieł - Masaż SHIATSU, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków