Peeling TCA

    komentarze 0   czytano 336

Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest pochodną kwasu octowego, jest jednym z najskuteczniejszych peelingów na powierzchniowe defekty skóry. To najsilniej działający kwas organiczny, ma dużą zdolność penetracji do skóry właściwej. Niweluje płytkie blizny i zmarszczki oraz powierzchniowe przebarwienia skórne. Zaletą peelingu TCA jest szybkie uzyskanie efektów estetycznych, czasem już po pierwszym zabiegu.


TCA w zależności od stężenia powoduje martwicę naskórka i górnych warstw skóry właściwej. W wysokich stężeniach wywołuje koagulację białek i obumarcie komórek. Stymuluje proliferację komórek naskórka. Niszczy keratynocyty i fibroblasty, które następnie ulegają procesowi złuszczania. Działanie to stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych tworzących zwartą, jednorodną tkankę.
Peeling TCA zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu obrzęk skóry nie występuje lub jest niewielki. Wywołuje natomiast lekki stan zapalny.

Zabieg polega na aplikacji jednej do kilku warstw peelingu TCA na skórę, ma to na celu wywołanie kontrolowanego oparzenia chemicznego.
Po zabiegu przez kilka dni skóra staje się bardziej napięta, ciemniejsza po czym rozpoczyna się proces złuszczania, bez ryzyka powstawania strupów i krwawienia. Po zabiegu skóra się regeneruje przez ok 2-3 dni. W kolejnych dniach zachodzi powolne złuszczanie naskórka, które trwa 3-4dni.

Zastosowanie

10-20% – peeling powierzchniowy
25-35% – peeling średnio-głęboki
40-50% – peeling głęboki – powoduje martwicę naskórka, sięga aż warstwy siateczkowatej. Czas regenaracji skóry po zabiegu to 6-7 dni.

Wskazania

– niewielkie zmarszczki
– fotostarzenie
– plamy pigmentacyjne
– blizny potrądzikowe
– posłoneczne uszkodzenia skóry.

Postępowanie po peelingu TCA

– Po zabiegu do mycia twarzy należy używać jedynie delikatnych preparatów.
– Należy pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry oraz o stosowaniu kremów ochronnych z filtrami UV.
– Nie wolno zdrapywać łuszczącej się skóry, ponieważ może to spowodować blizny i przebarwienia.
– Przed zakończeniem procesu złuszczania nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych.
– Przy myciu głowy należy chronić skórę twarzy. Należy chronić miejsce poddane zabiegowi przed kontaktem za drażniącymi lekami i kosmetykami
– Nie powinno się stosować żadnych preparatów przed i po goleniu.

Powikłania po zabiegu TCA

– zaburzenia barwnikowe
– infekcje
– dłużej utrzymujący się odczyn zapalny
– teleangiektazje
– blizny
– reakcje alergiczne

Częstotliwość

Zalecana jest seria 4-6 zabiegów w odstępach co 30 dni.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków