Czy warto robić peeling?

    komentarze 0   czytano 0

Peeling, czyli inaczej eksfoliacja, to potocznie złuszczanie naskórka. Jest najczęściej stosowaną metodą usuwania powierzchniowych niedoskonałości skóry i przywracania jej pięknego wyglądu. Czy zawsze warto robić peeling?


Po co robić peeling?

twarz
Peeling przywraca cerze młody wygląd i blask, a skóra lepiej wchłania substancje zawarte w kremach. Dodatkowo regularne złuszczanie martwego naskórka zapobiega trądzikowi, a skórę suchą pobudza do odbudowy, zatem można powiedzieć, że peeling wpływa korzystnie na każdy rodzaj cery, także tłustej. W niektórych przypadkach nadmiernego wydzielania sebrum dermatolodzy zalecają regularne złuszczanie naskórka, aby zapobiegać powstawaniu pryszczy i wyprysków.

Istnieją jednak sytuacje, w których złuszczanie naskórka nie jest polecane. Pielęgnacja skóry po radioterapii za pomocą peelingów nie jest polecana ze względu na dużą delikatność i podatność na uszkodzenia.

Rodzaje peelingów

Złuszczać naskórek można na różne sposoby: mechaniczny, enzymatyczny lub typu peel-off. Peeling mechaniczny polega na pocieraniu ziarnistych drobinek, które działają jak łagodny papier ściery. Złuszczanie typu peel-off przeznaczone jest dla cery tłustej, wystarczy nałożyć maseczkę, która zastyga, a następnie zdjąć wraz z martwym naskórkiem. Peeling enzymatyczny stosowany przy wrażliwej i suchej cerze, nie wymaga wcierania, wystarczy nałożyć odpowiedni środek, który rozpuszcza zrogowaciały naskórek.

Nawilżenie cery

Po peelingu należy zastosować kremy lub maski, które odpowiednio natłuszczą skórę i zatrzymają w niej wodę. Maskę nawilżającą można wykonać samodzielnie np. z ogórków czy mleka. Na koniec należy nałożyć krem na noc.

Czy należy uważać podczas robienia peelingów?

Złuszczanie naskórka metodą mechaniczna lub typu peel-off można wykonywać w domu, 1-2 razy w tygodniu. Wątpliwości pojawiają się przy intensywnych zabiegach złuszczania wykonywanych w gabinetach lekarskich metodą chemiczną, a także jeśli pacjenci poddają się im częściej, niż to jest zalecane. Negatywnymi konsekwencjami są zaczerwienienia oraz utrzymujące się dłużej podrażnienia skóry.

Naturalny cykl złuszczania naskórka trwa miesiąc, tak więc zadaniem peelingu jest jedynie regulacja tego procesu, a nie przyspieszenie (złuszczamy w końcu tylko martwe komórki). Pomimo kilku przeciwwskazań warto robić peelingi czy to w domu, czy w salonie kosmetycznym, a wszystko po to, by na dłużej zachować młodość i piękno naszej cery.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków