Antykoncepcja chemiczna

    komentarze 4   czytano 670

antykoncepcja metoda chemiczna
Metoda chemiczna antykoncepcji polega na uszkodzeniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do spowolnienia ich ruchliwości oraz utrudnia zapłodnienie.

Współczesne środki plemnikobójcze pod względem składu chemicznego są bardzo do siebie podobne, wszystkie zawierają substancję czynną nonoxynol-9. Substancja ta działa dwojako, pokrywa cienką warstwą witkę plemnika a powstała piana skutecznie unieruchamia plemniki nie uszkadzając przy tym materiału genetycznego zawartego w plemnikach.


Jest to antykoncepcja nadająca się dla każdego kto nie jest uczulony na zawarte w spermicydach substancje chemiczne. Spermicydy występują w postaci globulek, kremów, pianek i tabletek dopochwowych o różnym stężeniu i czasie działania substancji czynnej.

Kremy i pianki działają od razu po zaaplikowaniu w pochwie przy pomocy specjalnego aplikatora, nie należy usuwać (wypłukiwać) substancji do 6 godzin po stosunku. Natomiast globulki i tabletki należy wprowadzić głeboko do pochwy i odczekać 5 – 15 minut aż się rozpuszczą do postaci pianki, dopiero po rozpuszczeniu są skuteczne. Przy każdym kolejnym stosunku należy stosować nową globulkę.

Środki plemnikobójcze przeznaczone są dla kobiet, które nie współżyją często. Mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią.

ZALETY

Środki plemnikobójcze są powszechnie dostępne w przystępnej cenie, bez recepty. Dodatkowo zwilżają pochwę, ułatwiając poślizg. Mogą być stosowane jako uzupełnienie innych metod antykoncepcji. Zaletą kremów plemnikobójczych jest dodatkowa ochrona przed wirusami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobieganie zapaleniom pochwy

WADY

Środki plemnikobójcze mają niską skuteczność – wskaźnik Pearla 5-20, dlatego zalecane jest równoczesne stosowanie prezerwatywy. Stosowanie daje uczucie zabrudzenia, wypływają z pochwy na zewnątrz w trakcie stosunku i przez jakiś czas po nim. Wymagane odczekanie 5 – 15 minut. Substancja czynna może powodować podrażnienia śluzówki u kobiet jak i u mężczyzn, co wywołuje miejscowe swędzenie i pieczenie.

Globulki dopochwowe – Patentex-Oval

Globulki dopochwowe - Patentex

Cena: ok. 14.96 zł

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków