Jak dbać o cienkie i delikatne włosy?

    komentarze 2   czytano 5931

Delikatne i przylegające do głowy włosy to przeważnie największe zmartwienie kobiet. Cienkie włosy sprawiają wrażenie rzadszych niż są w istocie. Brakuje im objętości i często przylegają płasko do głowy. Mimo długich stylizacji włosów przed lustrem fryzura szybko opada i robi się oklapnięta. Cienkie włosy podatne są na zmianę pogody, są łamliwe, pozbawione sprężystości i problematyczne w układaniu.


Mogą być zarówno suche, jak i przetłuszczające się. Często się puszą i elektryzują. Mają mniejszą średnicę niż włosy normalne, dlatego są bardziej podatne na łamanie i rozdwajanie.

Przyczyny

Na kondycję włosa ma wpływ odpowiednia dieta oraz pielęgnacja i styl życia. Przyczyną cienkich włosów są także geny.

Pielęgnacja

Cienkie włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Zalecane jest częste mycie włosów (nawet codzienne) delikatnymi szamponami,nadającymi włosom objętości. Szampony do włosów cienkich mają w swoim składzie specjalne cząsteczki, które powodują, że włosy się wzajemnie odpychają. Codzienne mycie jest wskazane, ponieważ łój i zanieczyszczenia obciążają fryzurę, przez co może się wydawać jeszcze bardziej przylegająca. Odżywkę można nakładać tylko na końcówki włosów, nie należy jej nakładać na skórę głowy, gdyż może zbytnio obciążyć włosy. Podczas suszenia włosów nie powinno się trzeć włosów ręcznikiem, zaleca się także zrezygnowanie z suszarki. Jeśli masz możliwość, pozostaw włosy by same wyschły. Podczas czesania nie powinno się szarpać włosów. Używaj grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami i czesz włosy zanim całkiem wyschną. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko uszkodzenia struktury włosa, która w przypadku włosów cienkich jest bardzo delikatna.

Stylizacja

• Do stylizacji włosów cienkich można używać lekkich pianek, natomiast nie zalecane jest stosowanie mocnych kosmetyków takich jak lakier, wosk, spraye nabłyszczające, żel czy guma. Możesz używać lakieru przeznaczonego do włosów cienkich w małych ilościach i tylko do wykończenia fryzury.

• Należy zrezygnować z długich włosów, najbardziej odpowiednie są fryzury średnie i krótkie. Jeśli jednak lubisz mieć długie włosy, idealnym rozwiązaniem może okazać się ściąganie włosów gumką tuż przy czubku głowy, przed snem. Uzyskasz w ten sposób efekt podniesienia włosów u nasady.

• Objętości doda fryzura strzyżona warstwowo, balejaż i delikatne tapirowanie włosów u nasady. Jednak nie przesadzaj z tapirowaniem, aby nie uszkodzić włosów.

• Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów należy używać grzebienia z naturalnego włosia, metalu lub drewna.

• Unikaj prostowania włosów prostownicą, która pozbawia włosów objętości.

• Kręcony włosy sprawiają, że fryzura wydaje się bujniejsza, dlatego możesz nawinąć na włosy papiloty.

Dieta

Odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Aby włosy były mocne i zdrowe powinna zawierać cynk, magnez, witaminy z grupy B i PP, żelazo, biotynę, witaminy A, C, E, kwasy tłuszczowe omega-3. Ważne jest aby w diecie nie zabrakło ryb, orzechów, brukselek, kapusty, cebuli, czosnku, kaszy gryczanej.

Składniki, które powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji włosów cienkich

• Związki białkowe (np. Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Collagen, Wheat Amino Acids, Steartrimonium Hydrolyzed Collagen)
• Witaminy z grupy B (Niacinamide, Calcium Pantothene, Panthenol)
• Witaminy A, C i E (Retinol, Tocopheryl acetale, Askorbyl palmitate)
• Skrzyp polny (Equisetum Arvense)
• Czarna rzepa (Brassica Rapa Extract)
• Rozmaryn (Rosmarinus Officinalis)
• Elastyna (Hydrolyzed Elastin)

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków